Reklama
Reklama

Iontové nápoje pri cvičení

Pri zvýšenej fyzickej aktivite dochádza v našom tele k produkcii tepla, ktoré následne naše telo vylučuje hlavne odparovaním (potením) vody. Fyzická aktivita má teda za následok zvýšené vylučovanie tekutín z tela von. Spolu s vodou sa z tela vylučujú aj dôležité minerály, ktoré treba telu následne dodať.  Stratu tekutín netreba podceňovať a to platí dvojnásobne počas horúcich letných dní.

Strata tekutín resp. dehydratácia tela je nebezpečná aj pre zdravého dospelého jedinca. Podľa štatistík je strata tekutín zodpovedná za zníženie výkonnosti až o 40%.

Odborníci doporučujú prijímať tekutiny počas športovej aktivity každých 15 minút približne 150-300 ml čistej alebo minerálnej vody.

Voda tvorí približne 60 % celkovej hmotnosti človeka a porušenie jej rovnováhy má väčšinou výrazne negatívne  dopady na výkon a nakoniec i v tom najhorším dôsledku na zdravie organizmu. Preto je nutné sa snažiť udržovať príjem a výdaj tekutín v rovnováhe.

Pri fyzickej aktivite dochádza nielen k strate tekutín, ale spolu s nou sú vylučované aj minerály. Iontové nápoje sú určené aby telu urýchlene dodali stratené minerály a tým telo “nakopli”.

Iontové nápoje využitie

  • doplnenie strateného množstva tekutín počas zvýšenej fyzickej aktivity
  • doplnenie minerálov a iónov, ktoré odchádzajú z tela spoločne s tekutinami
  • udržanie stabilnej hladiny výkonu
  • zabránenie negatívnych prejavov (napr. svalové kŕče)
  • zabránenie kolapsu organizmu z dôvodu dehydratácie a straty minerálov

Existujú tri typy iontových nápojov:

Hypo, izo a hypertonické, odlišujú sa samozrejme zložením a použitím. Tonicita predstavuje množstvo – koncentráciu iónov a minerálov v nápoji. Hypo znamená menej, izo rovnaké a hyper viac ako sa nachádza prirodzene v krvnej plazme.

Hypotonické iontové nápoje – využívajú sa najčastejšie, obsahujú najmenej minerálov, slúži na doplnenie najmä tekutín pri vysoko aeróbnych cvičeniach – beh, tenis, squash, futbal. Pri týchto športoch človek stráca viac vody ako minerálov, preto sa nahrádzajú prednostne vodné straty.

Izotonické – sú menej často používané. Vhodné su pri silových športoch, anaeróbnych, s vysokou intenzitou, ale aj trvaním. Vtedy pot nie je taký objemný, ale o to viac koncentrovaný. Obsahuje oveľa viac solí ako pot pri aeróbnom športe. Izotonické nápoje treba však používať opatrne, pretože málokto z amatérskych športovcov cvičí tak ťažký tréning a vypotí si minerály.

Hypertonické – sa v praxi športovca nepoužívajú Sú určené na medicínske účely vo forme infúznych roztokov pri rôznych metabolických rozvratoch alebo riešení akútnych stavov.

Regulácia iónov je v tele nesmierne dôležitá, preto sú vyvinuté mechanizmy, ktorými si telo reguluje akútny nedostatok aj nadbytok. Otázny je teda význam iónových nápojov, pretože ľudia málokedy poznajú mieru a môžu si ublížiť. Obličky a iné orgány nadmerný príjem soli zaťažuje, preto si treba rozmyslieť, či je pre vás prínosom pitie ionťáku.

Zdroj: mediceye.blogspot.sk

Ióntové nápoje a riziká

  • Iontové nápoje nie sú určené na bežnú dennú konzumáciu resp. využívané na pitný režim. Sú určené hlavne na urýchlené dodanie minerálov stratených počas fyzickej aktivity.
  • Konzumácia iontových nápojov mimo športovej aktivity má minimálnu účinnosť a niekedy aj opačnú a ide skôr o stratu financií
  • Nedoporučujeme konzumovať iontové nápoje ak máte problémy s obličkami alebo trpíte zažívacími ťažkosťami
  • Nadmerné užívanie môže spôsobiť preťaženie obličiek, bolesti tráviaceho ústrojenstva.
  • Doporučujeme poradiť sa so svojím lekárom prípadne odborníkom na výživu
Share Button