Reklama
Reklama
srdce v zenskej dlani

Hrozia Vám srdcovo cievne ochorenia? Mnohé zaujímavosti sú tu…

Máte normálny krvný tlak, dobrú hladinu cholesterolu a nemáte nadváhu či obezitu??? Gratulujem! Napriek tomu, že ste zatiaľ relatívne zdravý, tak aj pre Vás môže byť tento článok „miernou výstrahou“, aby ste si svoju váhu a hodnoty tuku v tele udržali čo najdlhšie – v normále.

cviky na doma

Cvičenie na doma – ako začať, intenzita, videá…

Cvičiť doma je veľmi výhodné pre tých, ktorý sa nechcú ukazovať pred množstvom ľudí, ďalej pre tých, ktorý nechcú alebo nemajú tak veľa peňazí, aby si platili permanentku vo fitku a v konečnom rade pre tých, ktorý sú časovo zaneprázdnený a nemajú času na rozdávanie… Dôvodov je veľa, ale hlavným dôvodom prečo cvičiť je, aby sme dobre vyzerali a dobre sa cítili. Na to by si každý človek mal nájsť čas…

fitnes zena s proteinovym napojom

Plochejšie brucho nie je nemožné, sú tu 3 tipy ako nato.

Ploché bruško chce snáď každá žena, ale mať ho, vyžaduje snahu a výdrž. Dajte si však pozor, chudnúť iba z brucha sa nedá, ak chcete aj schudnúť, tak budete chudnúť priebežne z celého tela. Cvičiť brucho Vás však priblíži ku Vášmu snu. Pozrite sa bližšie na tieto 3 tipy, ktoré Vám môžu pomôcť ku dosiahnutiu plochšieho brucha. Nič nejde hneď, ale keď sa budete držať týchto tipov a zotrváte, tak behom mesiaca uvidíte prvé výsledky.  

Jesť menej sacharidov a tukov

Ak Vám ide o krajšie brucho, tak strava musí byť „extra“ vyladená, nič navyše tam nesmie byť!

kuracia prsia s grilovanou zeleninou

Ak konzumujete sladkosti, pečivo, slané maškrty, sladené nápoje tak to absolútne musíte vylúčiť. Táto zmena bude určite náročná, ale kvôli krajšiemu brušku to určite zvládnete. Preferujte kuracie mäso, zeleninu, raz za čas ryby, semienka, orechy, nízkotučné mliečne produkty, keď pečivo, ryžu a cestoviny, tak celozrnné alebo iný druh „hnedých“ možností. Ak nejete pravidelne, tak postupne sa snažte zvýšiť porcie jedál na 4 – 6 a samozrejme menšie porcie. Takto si urýchlite metabolizmus, podporíte trávenie a pri vhodnom cvičení a pitnom režime zabezpečíte krajšie brucho. A nezabúdajte na čerstvú zeleninu, ktorú môžete jesť snáď ku každému jedlu.

Cviky na brucho

Cvičiť brucho môžete aj každý deň, vedeli ste to? Na začiatok si vyhraďte 10 minút denne, 2 – 3 krát do týždňa.

fitnes zena s proteinovym napojom

Cviky robte každý druhý až tretí deň, ak budete mať „svalovicu“, tak nech sa stihnete zregenerovať. Cviky si nájdite napríklad aj na internete (viď nižšie). Časom zvýšte cvičenie na 4 – 5 krát po 15 – 30 minút, ako sa budete cítiť. Nerobte to na silu a s nechuťou, ak Vás to veľmi nebaví voľte kratšie cvičenia. Už v priebehu 4 týždňov by ste mali spozorovať pozitívne zmeny. Nezabudnite však, že iba cvičenie nestačí, musíte prispôsobiť aj stravu a pitný režim.

Piť správne

Piť správne je veľké umenie… Správny pitný režim je „záležitosť“, ktorú si treba tiež časom osvojiť, tak ako vyvážený jedálniček.

Pohar vody

Ak pijete málo, tak ste dehydrovaný a nemáte prečistený organizmus. Ak pijete naopak veľa, tak všetky účinné látky zo seba vyplavíte, takže to tiež nie je dobre. Skúste postupne zvyšovať pitný režim až sa dostanete na hodnotu 4 deci vody na 10 kg Vašej hmotnosti. Ak pijete sladené nápoje, tak tie vyraďte úplne, pite radšej vodu s citrónovou šťavou, limetkovou, pomarančovou alebo mätovú limonádu. Tieto limonády však nesmú tvoriť viac ako 1/3 pitného režimu a samozrejme limonády bez cukru a sladidiel.

Ak chcete vyskúšať niečo nové, tak kliknite sem a dozviete sa viac o 5 Tibeťanoch. Aké má výhody toto cvičenie, ako často cvičiť a je tu aj video, ako nato…

zdrave jedlo

Aké potraviny jesť po tréningu? Je tu 5 tipov!

Mnoho ľudí si robí starosti čo jesť po tréningu, aby bol efekt čo najlepší a svaly dobre vyživené. Sú tu tipy, vďaka ktorým získate inšpiráciu čo jesť.  Hlavným bodom je, že strava po tréningu musí obsahovať, nie len bielkoviny, ale aj sacharidy. Bielkoviny sú vlastne stavebnou jednotkou nášho tela a sacharidy doplnia stratenú energiu.

Ja osobne to robím tak, že po cvičení si dám proteínový koktail (2 PL práškového proteínu, voda, menší banán) a do hodiny „normálne“ jedlo. Nehľaďte však iba na sacharidy a bielkoviny, vyvážená strava musí obsahovať aj vitamíny, minerály, stopové prvky, dobré tuky a vlákninu, okrem iného…

Omeleta s celozrnným pečivom

Vajíčka sú ideálnym jedlom po tréningu, vďaka vysokému obsahu bielkovín. Bielkoviny však nestačia!

Ako zdroj sacharidov je vhodné celozrnné pečivo, ako energia ide do krvného obehu pomalšie, ako biele pečivo, a navyše obsahuje aj minerály a vlákninu. Omeletu by ste teoreticky mohli jesť aj so zemiakmi, ryžou alebo s cestovinami, ale asi najideálnejšia možnosť bude celozrnné pečivo a čerstvá zelenina.  

Tvaroh s ovocím

Tvaroh obsahuje viac bielkovín (kazeín) a preto je vhodný, nie len po cvičení, ale aj pred alebo večer pred spaním.  

Tvaroh po cvičení však treba obohatiť aj o sacharidy a ideálnou možnosťou je čerstvé ovocie. Banán a hrozno má najviac sacharidov, ale voliť môžete aj iné druhy. Aby to nebolo „suché“, tak to tvarohu si pridajte kakao, mletú škoricu, mleté orechy, semienka alebo kokos. Celé jedlo bude mať lepšiu chuť. Dochucovaným tvarohom sa vyhýbajte, príchute, farbivá a podobné záležitosti sú na „umelom“ základe. Príchuť si vyrobte sami.

Koktail

Ak nemáte čas, alebo možnosť, tak si dajte koktail. Či použijete kravské alebo rastlinné mlieko, jogurt, tvaroh alebo vodu, tak je to na Vás.

Základom je však kvalitný bielkovinový doplnok, ovocie (sušené, mrazené alebo čerstvé), plus nejaká „príchuť“, ak potrebujete (kakao, kokos, škorica, orechy, semienka). Podľa intenzity tréningu voľte úmerné množstvo surovín.

Kuracie prsia a ryža

Toto je klasika, ktorá sa hodí vždy! Kura (prsia) s ryžou je jedlo ktoré dobre chutí, má vyšší obsah bielkovín a aj sacharidov.

Toto obyčajné jedlo je rýchlo hotové a dá sa vylepšiť použitými koreninami, cibuľou, cesnakom, inou zeleninou, varením, grilovaním, pečením. Ryžu môžete tiež „osviežiť“ o nejaké korenie, najlepšie je snáď kari korenie. A nezabudnite aj na čerstvú zeleninu.

Tuniak s cestovinou

Tuniak má vysoký obsah bielkovín a preto je po tréningu určite vhodný.

Ak nemáte tuniaka ako steak (kus ryby), tak postačí aj tuniak z konzervy. Kupujte tuniaka vo vlastnej šťave. Tuniak sa hodí ku cestovinám, ale jesť ho môžete aj s celozrnným pečivom a čerstvou zeleninou.

Ak máte radi špagety s paradajkovou omáčkou, tak kliknite sem a nájdete tu jednoduchý a rýchly recept na toto jedlo.

Prazene kavove zrna, mleta kava

Sú tu 3 tipy, na ktoré si dajte pozor!

Ak cvičíte, tak sa pozrite na tieto 3 tipy, ktoré Vám môžu pomôcť. Počas pravidelného cvičenia, je dobré, dať svoj životný štýl na 100% do poriadku a vylaďovať aj úplné detaily. Možno ste sa nad týmito tipmi ani nezamýšľali, ale efekt to určite má. Čím viac detailov vyladíte, tak tým bude mať cvičenie lepší a želanejší efekt. Nerobte zbytočné chyby…

Mnoho kofeínu

Áno, kvalitná káva pred tréningom pomáha s prílivom energie a aj s výdržou.

Ale dajte si pozor, aby ste nekombinovali doplnky, ktoré obsahujú kofeín a ešte aj s kávou. Vyberte si a nepreťažujte svoje srdce.  Určite denne neprekračujte 350 – 400 mg kofeínu denne. Všetkého veľa škodí a tak je to aj s kávou alebo kofeínovými doplnkami pre zvýšenie energie. Pozor si však dajte na guaranové doplnky, ktoré sú podobné ako kofeínové doplnky.

Mnoho nezdravých potravín doma

Či už cvičíte alebo chudnete, tak je najlepšie, nemať doma žiadne sladkosti alebo slané maškrty.

Nakúpte si radšej kvalitné potraviny a pokojne aj viac. Ak pravidelne cvičíte, tak sa Váš metabolizmus prirodzene urýchľuje a tým pádom, môžete jesť o trochu viac. Tým, že Vám  rastie svalová hmota, tak je to tiež dobré, pretože čím viac svalov, tým viac energie spaľujete.

Behanie po nerovnom teréne

Ak ste sa rozhodli pre behanie, tak najšetrnejšie pre Vaše kĺby je behanie po rovnom teréne.

Zvoľte buď bežiaci pás alebo rovnú cestu. Rovný terén šetrí Vaše kĺby a minimalizuje aj riziko úrazu, vyvrtnutia členku a podobne.

Ak nechcete behať, tak kliknite sem a prečítajte si niečo viac o rýchlej chôdzi. Na kĺby je ešte šetrnejšia, ale stále účinná.