Reklama
Reklama

Skákanie cez švihadlo – nielen na chudnutie

Skákanie cez švihadlo

Dosiahnuť zlepšenie kondície sa dá aj obyčajným skákaním cez švihadlo. V podstate je to účinnejšia varianta behania ale s tým rozdielom, že sa zapája do pohybu skoro celé telo.

Skákanie cez švihadlo patrí medzi menej populárne cviky na chudnutie a zlepšenie kondície. Je to vďaka tomu, že prevedenie tohto cviku môže byť pre menej zdatných náročné. Sú tu pripomienky od odborníkov, že dlhodobé skákanie má negatívny vplyv na kĺby. Sú tu al aj tvrdeniať, že sa týka hlavne ľudí s vyššou váhou. Kĺby sú tak namáhané iba vtedy ak máte nadváhu, tým pádom sa toto cvičenie určite nedoporučuje ľuďom so zvýšenou nadváhou.

Pri skákaní cez švihadlo môžte pomôcť svojim kĺbom špeciálnou obuvou, vybavenou mäkkou podrážkou pre lepšie tlmenie dopadu na zem.

Na začiatkoch bude možno pre Vás tento cvik náročný, no po dlhšej dobe si navyknete na správny systém a prídu aj prvé výsledky. Taktiež možno budete mať nepríjemné bolesti, vtedy treba vydržať a počkať kým sa svaly a telo spevní a prispôsobí záťaži. Tu platí pravidlo “Pomaly ďalej zájdeš” a teda určite to na začiatkoch nepreháňajte.

Kedy skákať cez švihadlo na chudnutie?

Najúčinnejšie je toto cvičenie hneď ráno ešte na lačno. Samozrejme nezabudnite na rozcvičku a strečing. Nie že hneď ako vstanete z postele pôjdete skákať ?

– Na začiatok 2 minúty pomalé tempo (zahriatie)

Prípadne si tempo prispôsobte podľa seba a svojich možností. Vyskakujte len do takej výšky, aby ste nohami nezachytili o švihadlo. Nieje potrebné vyskakovať vysoko do výšky.

40 – 60 opakovaní – rozcvička na zahriatie
60 – 120 opakovaní – mierne náročná intenzita
120 – 180 opakovaní – náročná intenzita pre skúsených

Výhody skákania cez švihadlo

  • spaľovanie prebytočných tukov za krátky čas
  • vhodné pre každého
  • budete sa cítiť lepšie nielen na tele ale aj na duši
  • nepotrebujete drahé pomôcky
  • precvičujete v podstate celé telo
  • zlepšuje taktiež činnosť srdca (kardiovaskulárny systém)
  • zlepšujete obratnosť celého tela, rovnováhu, koordináciu a samozrejme vytrvalosť a silu

 

Share Button