Reklama
Reklama

Cviky na brucho – 5 najlepších na chudnutie brucha + video

cviky na brucho

Cvikov na brucho existuje veľké množstvo, ale len niektoré z nich sú naozaj účinné. Ak chcete vedieť, ktoré cviky na brucho sú najlepšie a najúčinnejšie nielen na schudnutie ale aj na vytvarovanie “tehličiek”… ste na správnom mieste. Brucho je síce často najproblémovejšou partiou nášho tela, no dosiahnuť ploché bruško nieje nemožné… preto čítajte ďalej!

Cviky na brucho – nielen pre ženy

Silné brušné svalstvo nám prináša mnohé iné benefity a to nielen tie viditeľné. Vďaka brušným svalom uskutočňujeme v podstate všetky pohyby, udržiavame rovnováhu, predchádzame chrbtovým bolestiam a celkovo sme silnejší v bežnom pohybe (práci), ale hlavne pri športe. Mnohý si myslia že stačí vykonať desiatky brušákov a tým získajú ploché bruško… takto to žiaľ nefunguje! Svoju pozornosť musíme zamerať aj na vnútorné brušné svalstvo, ktoré je potrebné precvičovať komplexnejšie s viacerými cvikmi na brucho.

cviky na brucho zena schudnutie

Taktiež nezabudnite, že na cvičenie brucha je potrebné začať rozcvičkou. Je veľmi dôležité sa pred každým cvikom mierne “zahriať”. Svaly budú pripravené na záťaž a predídete tým aj možným zraneniam. Ak jednotlivé cviky na brucho vykonávame pomaly a intenzívne je to omnoho lepšie a účinnejšie ako prehnane veľké množstvo opakovaní zrýchleným neefektívnym spôsobom.

1. Cvik na brucho – Sed-ľah (brušáky)

Najpopulárnejší a zároveň jeden z najúčinnejších cvikov na brucho. Od tohto cviku sa odvíjajú v podstate skoro všetky ostatné cviky na brucho… V mnohých prípadoch ale nesprávna technika, cvičenia môže spôsobiť nedostatočný účinok na rozvoj brušného svalstva, v niektorých prípadoch dokonca bolesť v oblasti chrbtice. Rýchle a početné opakovanie tohto cviku bez správnej techniky je prinajmenšom neúčinné a v mnohých prípadoch aj zbytočné! Dôležitý je pomalý a správne vykonaný pohyb, ktorý si popíšeme v nasledujúcom postupe ako správne vykonávať cvik na brucho – Sed-ľah (brušáky).

Ako cvičiť – Sed-ľah (brušáky)

 • Ľahnite si na mäkkú podložku (nie na tvrdú podlahu a pod.), pokrčte kolená a nohy mierne od seba (udržanie stability)
 • Ruky si dajte za hlavu (ak je to pre vás náročné ruky môžte mať v oblasti hrudníka…)
 • Pomaly sa začnite dvíhať brušnými svalstvom (nie rukami) smerom ku kolenám (musíte precítiť pohyb brušným svalstvom)
 • Pohyb naspäť sa snažíme vykonávať čo najpomalšie a sústreďujeme sa na precítenie brušného svalstva.
 • Pozor! neľaháme si na podložku. Svaly máme stále spevnené a v 4/5 klesania ideme opäť na hornú polohu
 • Čím pomalšie a intenzívnejšie vykonávame pohyb tým lepšie!
 • Vo východiskovej dolnej pozícii sa nadýchneme a pri hornej pozícií vydýchneme.

Ako často cvičiť Sed-ľah (brušáky)

cviky na chudnutie bruchaKlasické brušáky vo väčšine prípadov slúžia ako rozcvička pred ťažšími cvikmi, ktoré uvádzame ďalej v tomto článku. Tento cvik je samozrejme rovnako účinný ako ostatné, no s tou zmenou, že pohyb vykonávame pomaly a sústreďujeme sa na kontrakciu brušného svalstva.

Na chudnutie a funkčnosť je potrebné vykonávať viac opakovaní. Ak si ale chcete vybudovať “tehličky” a teda preferujete viac objem, v takomto prípade menej opakovaní s pridanou záťažou. Cvičenie si samozrejme prispôsobte podľa svojich možností. Je zbytočné aby ste vykonávali desiatky “zrýchlených” brušákov bez precítenia kontrakcie. Na objem a rýchle vypracovanie tehličiek, teda musíte pridať záťaž buď v podobe naplnených fliaš s vodou, ktoré budete držať v rukách pri tele, prípadne ak máte tak klasické jednoručky a pod… Ak na začiatok nezvládate počet opakovaní a sérií, jednoducho len znížte počet opakovaní tohto cviku s dlhšou prestávkou.

Na chudnutie a silu – 3 až 5 sérií po 10-20 opakovaní

Na objem (tehličky) – 2 až 3 serie po 10-15 opakovaní s pridanou záťažou

Sed-ľah (brušáky) – video

2. Cvik na brucho – Príťahy kolien v sede

Príťahy kolien v sede je výborný cvik na brucho, ktorý nielenže zapája brušné svalstvo ale aj zvyšok tela (udržiavanie rovnováhy). Zapojená je hlavne dolná časť, vnútorná a vonkajšia časť šikmého brušného svalstva. Cvik je náročnejší hlavne vďaka tomu, že musíte udržiavať počas celého cviku rovnováhu a napnuté brušné svalstvo. To znamená, že tento cvik je určený pre trošku zdatnejších…

Ako cvičiť – Príťahy kolien v sede

 • Sadnite si na lavičku a pevne sa pridržte rukami na zadnej alebo bočnej strane lavičky.
 • Nohy vystrite pred seba do vodorovnej polohy so zemou
 • Následne pokrčujete nohy smerom k hrudníku
 • Nezabudnite, že musíte pohyb precítiť cez brušné svalstvo!
 • Následne sa plynulo vraciate do pôvodnej vodorovnej polohy
 • V smere na východiskovú polohu s vystretými nohami sa nadýchneme a pri pohybe smerom k hrudníku vydychujeme

Ako často cvičiť – Príťahy kolien v sede

Príťahy kolien v sede cvičte rovnako často ako klasické brušáky . Cvičte ich na začiatok napríklad 2- 5 sérií po 10 – 15 opakovaní . Pokiaľ zvládnete viac, začnite po 10 – 20 opakovaní, Pokiaľ menej nevadí, začnite s 5 – 10 opakovaniami.  Postupne, ako sa Vám spevňuje brušné svalstvo, môžete zvyšovať počet opakovaní a pridať aj jednu až dve série.

Na chudnutie a silu – 3 až 4 série po 10-20 opakovaní

Na objem (tehličky) – 2 až 3 série po 10-15 opakovaní s pridanou záťažou

Príťahy kolien v sede – video

3. Cvik na brucho – Sklápačky

Sklápačky sú v podstate totožné s klasickými brušákmi s tým rozdielom, že sa do pohybu zapájajú okrem brucha  aj nohy. Týmto cvikom účinne posilňujeme spodnú a hornú časť brucha a taktiež stehná. Ide ale o mierne náročnejšie cvičenie a teda je vhodný taktiež pre zdatnejších…

Ako cvičiť – Sklápačky

 • Východisková poloha pri tomto cviku na brucho je ležmo chrbtom na podložke
 • Pri pohybe smerom nahor dvíhame nohy aj ruky smerom nahor k sebe (doporučujeme si pozrieť video, keďže sa jedná o náročný cvik na brucho)
 • Samozrejme pohyb sa snažíme precítiť hlavne brušnými svalmi
 • Vo východiskovej polohe ležmo sa nadýchneme a pri hornej polohe vydýchneme

Na videu nižšie je cvik vykonávaný pomerne rýchlo. Menšou zmenou rýchlosti dodáme tomuto cviku na brucho intenzitu a náročnosť, ktorá sa odzrkadlí na kvalitnejšom precvičený brušného svalstva.

Ako často cvičiť Sklápačky

Sklápačky sú pomerné náročný cvik na brucho a teda je vhodné ho zaradiť na začiatku tréningu na brucho. Keďže v neskoršej fáze tréningu by sme ich asi nezvládli vykonávať korektne a v požadovanom počte opakovaní. Samozrejme to sa netýka pokročilých cvičencov. Ako pri každom cviku na brucho je deň voľna po tréningu nutnosťou.

Na chudnutie, objem a silu – 2 až 5 sérií po 10-20 opakovaní

Sklápačky – video

4. Cvik na brucho – Plank (Doska)

Cvik na brucho Plank resp. doska patrí medzi menej známe cviky. Svojou účinnosťou na rozvoj brušného svalstva ale nezaostáva medzi klasickými cvikmi na brucho a teda určite ho doporučujme zaradiť medzi Vaše obľúbené cviky na brucho. Týmto cvikom posilňujeme nielen brušné svalstvo ale aj svalové skupiny celého tela, ktoré majú za úlohu udržiavanie stability celého tela.

Precvičovaním brušného svalstva zlepšíme celkovú silu a stabilitu tela. Cvik na brucho Plank resp. doska je pomerne jednoduchý cvik na správnu techniku no náročný na udržanie sa vo správnej polohe. Vysoký vplyv na brušné svalstvo budeme cítiť v podstate okamžite. Tento cvik je často zaraďovaný medzi účinné cviky na chudnutie brucha a je to skutočne pravda!

Ako cvičiť – Plank (Doska)

 • Základný postoj začínate v pozícií ako by ste išli cvičiť kľuky. Na zemi sa však nedržíte dlaňami, ale lakťami.
 • Hlavu musíte mať akoby predĺženú chrbticu (vodorovne), nesmiete ju mať v záklonu a pod…
 • Chrbát musíte mať rovný a dbáme na to aby sme nijak nezdvíhali zadok, celé telo musíte mať akoby v priamke.
 • Napnite a sústreďte sa aby ste mali počas držania tela napnuté brušné svalstvo
 • Dýchajte plynulo a pokojne
 • V hornej pozícií sa snažíme vydržať čo najdlhšie
 • Ukončenie cviku sa realizuje pomalým vrátením na východiskovú polohu na podložke. Po krátkom oddychu zopakujte cvik.

Ako často cvičiť Plank (Doska)

Tento cvik na brucho je vhodné zaradiť medzi ostatné cviky na brucho na konci tréningu ako posledné “rozpálenie” brušných svalov. Samozrejme záleží na Vás. Nieje nikým a ničím predpísané kedy je najvhodnejšie cvičiť tento cvik na brucho. V hornej pozícií sa snažte zotrvať čo najdlhšie. Na začiatkoch to budú možne iba sekundy, no postupom času sa budete určite zlepšovať. Vaše telo sa Vám poďakuje.

Na chudnutie, objem a silu – 1 minúta v hornej pozícií a opakovať napr. 5x s krátkou medzi prestávkou … záleží na Vás ako ste na tom so silou. Prípadne doporučujeme udržať sa v hornej polohe čo najdlhšie a potom po krátkej oddychovej prestávke cvik znova zopakovať.

Plank (Doska) – video

5. Cvik na brucho – Bicyklové skracovačky

Jeden z najúčinnejších cvikov na brucho, ktorý precvičí horné, dolné a dokonca aj šikmé brušné svaly. V podstate precvičujete skoro všetky brušné svaly. Jedná sa pomerne o náročný cvik, ktorý je ale veľmi účinný nielen na pomoc so schudnutím brucha ale aj jeho spevnenie a vytvarovanie.

Ako cvičiť – Bicyklové skracovačky (Bicykel)

 • Ľahnite si na podložku, nohy pokrčíme približne do 60 stupňového uhlu (akoby sme sedeli na bicyklu)
 • Ruky dáme za hlavu a s nádychom ľavú lakeť posúvame smerom nad hrudník a súčasne priťahujeme pravé koleno taktiež smerom nad hrudník
 • V konečnom pohybe kedy sa v podstate snažíme dotknúť ľavú lakeť s nohou (kolenom) vydýchneme a pomaly sa vraciame do východiskovej polohy.
 • S nádychom vymeníme strany a teda priťahujeme ľavú nohu (koleno) k pravej ruke.
 • Lopatky ako aj nohy sa snažíme počas celého cvičenia udržiavať nad podložkou.

Doporučujeme si pozrieť inštruktážne video, na ktorom je predvedená správna technika.

Ako často cvičiť Bicyklové skracovačky (Bicykel)

Tento cvik na brucho je pomerne náročný a teda je vhodné ho zaradiť na začiatok prípadne na úplný koniec tréningu brucha (na konečné “rozpálenie” brušného svalstva).

Na chudnutie, objem a silu – 2 až 5 sérií po 10-20 opakovaní

Záleží ako ste na tom s kondíciou, preto si opakovania a dĺžku cvičenia prispôsobte podľa svojich možností. Dôležité je robiť cvik technicky správne a precítiť kontrakciu zameranú na brušné svalstvo. Zrýchleným neefektívnym pohybom nedosiahnete požadované výsledky.

Bicyklové skracovačky (Bicykel) – video

Cviky na brucho – Záver

Tieto cviky na brucho patria medzi ti najlepšie a najpopulárnejšie. Isteže existujú aj mnohé iné cviky na brucho, každý z nich má iné výhody a nevýhody. Pri formovaní brušného svalstva platí ale jedno a to isté pravidlo pre všetky cviky na brucho – Je potrebné robiť poctivo, pomaly a správne. Iba za týchto okolností sa dostaví požadovaný efekt.

zena schudnutie bruchoPri formovaní brušného svalstva samozrejme nemôžme zabudnúť aj na jedálniček (stravu) na chudnutie. Ak máte veľkú tukovú vrstvu na bruchu, budú tehličky len ťažko viditeľné a preto je potrebné na schudnutie na bruchu zapojiť nielen vhodné cviky na brucho ale aj správne stravovanie (zmena životného štýlu).

Ako rýchlo schudnúť na bruchu sa dočítate aj na pomôžu-brušáky-schudnúť-chudnutie-brucha.html

Share Button

6 Responses to Cviky na brucho – 5 najlepších na chudnutie brucha + video

 1. Zlatica píše:

  Veľmi dobré cviky na bruško 🙂 idem si zacvičiť. Celkom sa mi páčia tieto cviky. Idem zamakať, nech dám opäť nejaké to kilečko dole.

 2. link píše:

  Na tejto stranke cviky.naschudnutie.sk najdete takmer vsetky cviky na chudnutie, taktiez cviky na brucho, cviky na zadok a stehna, cviky na chrbat a ramena ., okrem toho tu najdete aj rady a tipy na efektivne chudnutie.

 3. ladving píše:

  ja som urobil 3 578 brusakov za mesiac najprv 50 potom 55 a tak dalej… vicvicit brusko nei je lahke.Je to lahsie bez tolkich brusakoch staci 60 anglicakov 400 drepov 235 brusakov raz za tyzden.

 4. Michal píše:

  Z týchto cvičení by som najviac vyzdvihol plank, to je skvelé cvičenie na stabilitu trupu, čo je primárna funkcia brušných svalov. Ostané cvičenia vykonávané do flexie nie sú podľa môjho názoru až tak vhodné. Hlavne pri dnešnej sedavej dobe. Ešte by som doplnil do článku nejaké cvičenie do rotácia. Hovorím o tom napr.

 5. Daniela117 píše:

  Pekne ste to napísali.. Ráda som zablúdila na tento web 😀

  Čítalal skvelý článok o chudnutí
  ​Podla rád som pomaly schudla a váhu si stále držím. Takže odporúčam..

 6. Jano Šimo píše:

  To, že cvičíte brucho neznamená, že na ňom chudnete. Chudnúť len z brucha sa nedá, nie je to možné. Navyše si zničíte chrbát. Treba cvičiť poriadne celé telo, poraďte sa s fitness trénerom, nech vám zostaví plán na spaľovanie tukov. Žiaľ, brucho a zadok sú prvé miesta, kam si telo ukladá tuky a posledné, odkiaľ miznú. Veľa zdaru. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *