Reklama
Reklama

Ako sa naučiť na kolieskových korčuliach

Máte starosti ako sa naučiť na korčuliach, bez toho aby ste znížili riziko zranení a pádov? Prinášame Vám jednoduché rady ako sa rýchlo naučiť korčuľovať bez pádov a odrenín. Postačí pár rád a tipov a vy už za pár dní, môžte jazdiť bez problémov na korčuliach. Zo začiatku sa Vám to bude zdať veľmi ťažké, no po zvládnutí základnej techniky sa výsledky  určite dostavia.

Na in-line korčuľovanie potrebujeme

 • V prvom rade je dôležitý výber – korčule sa delia pre začiatočníkov, pokročilých a pre skúsených (najrýchlejšie)
 • S výberom tých správnych korčúľ Vám pomôžu v špecializovanom obchode. Nedoporučujeme si vyberať korčule podľa seba napr na základe ceny alebo výzoru.
 • Spolu s korčuľami si určite zakúpte aj chrániče a prilbu. Určite nechcete zažiť bolestivé pády priamo na a
 • A samozrejme budete potrebovať pevné odhodlanie.

Ako začať? Ako sa naučiť in-line korčuľovanie?

 • Aby sme predišli zraneniam a zmäkčili pády, nechoďte hneď na asfalt ale na povrchu s vysokým odporom.
 • Na začiatok doporučujeme povrch s vysokým odporom: pokosený trávnik, doma na koberci
 • Najprv je nutné naučiť sa držať balans/rovnováhu a to tak, že skúšate malé krôčiky, krátke posunutia, vhodne je držať sa podpornými pomôckami. Základ je získať istotu a stabilitu!
 • Správny postoj na korčuliach – Nohy máme mierne pokrčené približne na šírku ramien s tým, že jednu nohu mierne posunieme dopredu a tým prenesieme ťažisko medzi kolená. Týmto postojom zlepšíme stabilitu a obmedzíme možnosť tendencie prepadávať dopredu alebo skĺzavanie dozadu.

Precvičovanie držania stability

Na precvičenie držania balansu, ktorá je nevyhnutná na korčuľovaní bez pádov nám postačí jednoduché cvičenie. Pri jazde na rovine v komfortnej rýchlosti skúste prenášať váhu z jednej nohy na druhú. Na začiatkoch to bude určite problematické, no po krátkom čase, budete tieto pohyby využívať ako odraz dopredu (rozbiehanie a zrýchľovanie).

Cieľom je dosiahnuť tzv. stromčekový odraz, kedy sa odrazíme a zdvihneme korčulu a následne striedame na druhú… podrobnosti vo videu.

Ideálne je teda precvičovanie stability, striedavo na jednej nohe s čo najdlhším odrazom. Prenášajte váhu z jednej nohy na druhú.

Naučte sa zvládať pád, najlepšie dopredu na chrániče.

Dôležité tipy na úspešné korčuľovanie bez pádov

 • Členok resp chodidlo musíte mať v korčuliach spevnený

Nemôže sa stať, že by Vám v v korčuli noha “lietala” jednak to spôsobuje nepríjemné otlaky, znižuje stabilitu a prehýbanie korčule… Samozrejme je nevhodné spevniť chodilo tak, že zastavíme prekrvenie 😀

 • Pokúšame držať mierny predklon s miernym pokrčením v kolenách

Pomáha to predísť pádom na zadok, ktoré su vo väčšej miere nepríjemné ako tie dopredu, ktoré môžme ešte nejakým spôsobom ukočírovať resp. stlmiť rukami.

 • Než sa pustíte do jazdenia, riadne si precvičte prenášanie rovnováhy

Až keď si budete úplne istý a dokážete napr. jazdiť aj na jednej korčuli bez toho aby ste hneď padali na stranu…. môžte sa odvážiť ísť na frekventované trasy

 • Pred jazdou na korčuliach sa nezabudnite riadne rozcvičiť, urobiť strečing a ešte raz skontrolujte pevnosť obutia hlavne členku
 • Nezabudnite na chrániče – chránič kolien, lakťov, dlaní… doporučujeme aj prilbu napr. ciklistickú

Ako brzdiť na korčuliach? – Video

Jazdiť na in-line korčuliach je bezpečné iba vtedy ak viete aj správne brzdiť, bez toho aby ste neboli vystavený riziku zranenia z pádu. Na nasledujúcom videu, môžte vidieť ako správne brzdiť na inline korčuliach.

Základy by sme mali… Teraz už len stačí poctivý tréning, ale s tým Vám už nepomôžeme 🙂

Viete koľko kalórií spálite korčuľovaním a ako vplýva na Váš organizmus? Prečítajte si: “Korčuľovanie”

Share Button