Reklama
Reklama

Beh a behanie sú super, ale pozor… Behať nemôže každý.

mlada zena bezi v parku

Trápia Vás kilogramy navyše, ktoré sa Vás “držia” už celé roky, začali ste priberať a neviete čo stým, alebo ste unavený, bez energie??? Čo tak začať behať? Behanie je aktivita, ktorá posilňuje celé telo zvonku a navyše aj zvnútra…  Beh je aktivita, ktorá spaľuje mnoho kalórií, ak netrpíte obezitou alebo nadváhou…

Vďaka behaniu si zlepšíte náladu, spevníte postavu, znížite „zlý“ cholesterol v tele, podporíte imunitný systém a ešte omnoho viac… Prečo sa oplatí behať, načo si dávať pozor, ako začať behať…

Pri 1 hodine behania spálite od 700 – 1 000 Kcal čo znamená, že keď zjete 400 g pizzu, tak hodinovým rýchlym behom ju aj spálite. Takúto metódu spaľovania kalórii z jedla, môžu voliť tí, ktorý si chcú svoju hmotnosť udržať. Pre tých, ktorý chcú chudnúť, by mali jesť ľahké a pravidelné jedlá, pričom platí, že výdaj energie musí byť vyšší ako jej príjem. Teda všetko čo zjete musíte počas dňa spáliť a aj niečo navyše z podkožného tuku. Ak spálite iba jedlo zo dňa, tak si svoju hmotnosť len udržíte.

Prečo sa oplatí behať – výhody behania

Zvýšenie fyzickej výdrže (kondície) – už viac nebudete lapať dych, keď prejdete dve poschodia pešo, vďaka behu budete energický.

Posilnenie imunitného systému, zlepšenie nálady – behanie je fyzická aktivita, pri ktorej sa uvoľňuje do tela hormón „šťastia“ endorfín a ten zlepšuje náladu a zabezpečuje aj pevné zdravie. Šťastná nálada = dobré zdravie.

skupina mladych ludi bezi v parku

Cielené zníženie tukov hmoty – vďaka behaniu podporíte rýchlejšie uvoľňovanie podkožného tuku, teda viete s behaním schudnúť, ale Vaša strava musí byť ľahká, vyvážená a pravidelná.

Spevnenie tela – pravidelné behanie zabezpečuje pevnejšie telo. Neznamená to, že vďaka behaniu budete vyzerať ako Arnold Schwarzenegger, ale určite budete pevnejší, pružnejší a vitálnejší.

Prevencia pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení – behanie je cielená fyzická aktivita, ktorá podporuje spaľovanie podkožného tuku a znižuje aj vysoký cholesterol či vysoký krvný tlak. Ak aj netrpíte vysokými hladinami tuku v tele, tak je dobré zapojiť behanie ako prevenciu vzniku tohto problému.

Zlepšenie dobrého spánku – endorfín, ktorý zlepšuje náladu a zdravie, tak isto vylepšuje aj kvalitný nočný spánok. Po behaní je človek energickejší ale zároveň aj dobre zaspí po cielenej fyzickej aktivite.

Načo dávať pozor

Riziko zranenia – ako pri každom športe je aj tu riziko, že sa zraníte. Preto si dávajte pozor a dodržujte základné rady a tipy ako behať.

poranenie clenku pri behu

Ak máte nejaké zdravotné problémy, alebo si nie ste istý svojím zdravotným stavom, tak by ste mali navštíviť svojho lekára a konzultovať behanie s ním, či je pre Vás vhodné práve po zdravotnej stránke.

Ako začať, pravidelnosť, intenzita behania

V prvom rade si odpovedzte: Chcem schudnúť alebo si chcem len zvýšiť svoju výdrž? Ak si chcete zvýšiť svoju kondíciu, tak to máte jednoduchšie. Ak chcete s behaním schudnúť, tak v strave a aj v cielenej aktivite musíte urobiť väčšie zmeny. Čo sa týka stravy, prezrite si nasledujúci link, ktorý Vás nevedie na správne stravovanie počas chudnutia.

Ideme na behanie. V prvom rade, treba mať vhodné oblečenie a obuv na dané ročné obdobie. Zimu či chlad netreba podceniť aj keď počas behania Vám bude teplo, treba počítať s kúpou kvalitného športového oblečenia, ktoré prepúšťa pot a kvalitnej obuvi, aby ste sa vyhli zraneniu nohy či svalov na nohách.

Čas behania by mal byť stále rovnaký, preto si vyberte časť dňa keď máte osobné voľno. Tak ako si telo naučíte na pravidelné jedenie, tak je to aj s pohybom. Keď sa rozhodnete behať ráno, tak sa určite po zobudení napite vody, aby ste neboli dehydrovaný po noci, keď telo odvodňuje vodu z tela.

Pred každým behaním si dajte malú rozcvičku, strečing ako v škole, keď ste boli malé deti. Ponaťahujte ruky, nohy, precvičte aj chrbticu. Strečingom by ste mali zamedziť „svalovke“ alebo pretiahnutiu svalov.

strecing pred behom

Na začiatok preferujem začať opatrne, to znamená, že prvé dni behávajte podľa pocitu, ak Vás začne pichať v boku už po prvých 5 minútach tak to Vám aj stačí. Približne by ste mali začať na 5 – 15 minút, pre tých vytrvalejších. Behávajte na začiatok 2 krát do týždňa v tých istých časoch, telo si vytvorí správny návyk.

Ostatné ďalšie týždne zvyšujte beh o 5 minút a jeden krát v týždni navyše. Keď sa dostanete na 45 – 60 minút behu 3 – 5 krát do týždňa, tak si môžete povedať, že ste to dokázali. Samozrejme, že si to treba udržať v správnej kombinácii s kvalitnou stravou a dostatočným pitným režimom, aby ste sa „netýrali“ zbytočne 🙂 .

Záver

Aj keď bude pre mnohých ťažké začať behať, tak nad behaní dobre popremýšľajte, zvážte svoj zdravotný stav, reálne si určite svoje ciele, čo chcete s behaním dokázať a keď to máte premyslené, tak určite začnite a zotrvajte. Behanie nevylepší len telo a zdravotný stav ale osvieži aj myseľ a ducha.

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o aerobik aktivite. Možno Vás osloví viac, ako behanie…

Share Button