Reklama
Reklama

Rýchla chôdza je ideálny pohyb!

rychla chodza

Ak je aj Váš prípad, že do práce idete autom alebo mestskou hromadnou dopravou, po schodoch nechodíte, pohodlnejšie je ísť výťahom, tak možno práve je pre Vás vhodná práve rýchla chôdza. Rýchlu chôdzu viete vykonávať skoro všade a čím viac zrýchlite krok, tak tým rýchlejšie budete v kondičke… Rýchla chôdza je cielená fyzická aktivita, ktorá je menej náročná ako behanie. Rýchla chôdza nezaťažuje kĺby v takej miere, ako klasické behanie, ale aj napriek tomu je to efektívny pohyb, ktorý prinesie želané ovocie v podobe pevnejšieho tela či zlepšeného zdravotného stavu. Skúste sa rýchlej chôdzi pozrieť bližšie „na zúbok“ a možno si ju aj Vy zamilujete…

Rýchlou chôdzou za 1 hodinu viete spáliť od 500 – 700 kcal, čo znamená, že keď zjete 400 g pizzu, tak musíte 1,5 – 2 hodiny vykonávať túto aktivitu.

Výhody behania – prečo sa oplatí rýchla chôdza

Zvýšenie kondície – pravidelná rýchla chôdza zvyšuje Vašu výdrž a Vy budete zvládať každodenné povinnosti s prehľadom a bez „fučania“. Keď zvládnete rýchlu chôdzu, tak ste pripravený aj na „ťažšiu“ fyzickú aktivitu.

Podpora dobrej nálady – je známe, že vďaka pravidelnej aktivite sa dodáva do mozgu hormón šťastia a dobrá nálada bude stále po ruke.

aerobny trening

Zlepšenie obranyschopnosti – rýchla chôdza v parku či v prírode je pozitívna aj pre Váš imunitný systém. Túto činnosť vykonávate za času i nečasu a tak sa aj Vaša imunita zmenami počasia zosilňuje. Aj tu platí, že musíte byť dostatočne oblečení na daný typ počasia. Nepodceňte počasie.

Prevencia voči kardiovaskulárnym ochoreniam – rýchla chôdza posilňuje telo, srdce a aj cievy. Pri zvýšenej a pravidelnej aktivite sa páli tuk aj vo vnútri tela a tak sú cievy čisté a krv môže bez problémov prúdiť.

Chudnutie – pri správnom skombinovaním stravovania a dodržania pravidelnosti v rýchlej chôdzi je možné aj vďaka tomuto pohybu schudnúť. Nezabúdajte však, že jeden krát si zabehať za týždeň nie je pravidelnosť. Rýchlu chôdzu vykonávajte 4 – 5 krát v týždni aspoň po polhodine až hodine.

skupina mladych ludi bezi v parku

Načo dávať pozor

  • Nezabúdajte na kvalitnú športovú obuv, ktorú pri každom športe musíte mať, aby ste sa vyhli prípadnému zraneniu
  • Buďte tiež opatrný a sledujte kam stúpate, ak ste v horšom teréne

Ako začať, pravidelnosť a intenzita rýchlej chôdze

S rýchlou chôdzou môžete začať kdekoľvek a kedykoľvek. Pre tento druh aktivity nemusíte urobiť špeciálne „opatrenia“.

Žena sedí na podlaze a vedle sebe má zdravou snídani

Stačí si obuť dobré topánky, dať si ľahké jedlo, dostatok tekutín a ide sa na to!

Podľa toho ako ďaleko to máte do práce či do mesta, nechávajte auto doma alebo vystupujte o dve zastávky skôr a ostatné si do cieľa určenia prejdite pešo. Keď si pôjdete vybavovať rôzne záležitosti do mesta a je to reálne choďte tiež pešo. Cez víkend po dobrom obede navrhnite rodine, či sa pôjdu s Vami prejsť do parku, mesta či len tak po sídlisku, uvidíte ako zareagujú. Ak nepôjdu s Vami, neváhajte a choďte sami. Nabudúce Vám možno budú robiť spoločnosť. S rýchlou chôdzou je to veľmi jednoduché, kamkoľvek idete, choďte pešo a čo najrýchlejšie. Behom pár týždňov uvidíte ako skvele sa budete cítiť.

Okrem rýchlej chôdze môžete vyskúšať aj skákanie cez švihadlo… Kliknite sem a dozviete sa všetky výhody a aj ako začať.

Share Button