Reklama
Reklama

Tieto cuketové placky zachutia každému, je tu recept.

Cuketové placky sú vďačné a chutné jedlo. Keď ich pripravíte trochu iným spôsobom, ako klasické zemiakové placky, tak budú s nižšou kalorickou hodnotou. Keď nebudete mať cuketu, tak môžete použiť aj nejaký druh tekvice, prípadne uvarenú brokolicu.

Mne sa osvedčila aj hokaido tekvica, placky boli chutné a jemne sladké. V týchto cuketových plackách ide o to, že nepoužijete múku a placky pečiete v rúre. Nebudete ich smažiť na oleji, ako pri zemiakových plackách. Takto „ušetríte“ dosť sacharidov a tuku, tým pádom tieto placky môžete mať ako plnohodnotný obed so zeleninovým šalátom aj počas chudnutia.

Recept na cuketové placky

Tieto pečené placky sa hodia na obed alebo na večeru, ako prílohu použite čerstvú zeleninu.

Potrebujete: 1 stredná cuketa, 5 menších zemiakov, 3 PL strúhanky, 2 ks vajcia, 1 ČL morskej alebo himalájskej soli, 100 g tvrdého syra (max.30% tuku), majoránka, červená mletá paprika, mleté čierne korenie, cibuľa, 5 strúčikov cesnaku, petržlenová vňať alebo pažítka, plech, papier na pečenie, misa, strúhadlo.

Cuketu zbavte šupy, vyberte jadro a umyte. Na strednom strúhadle (nie úplne malé kúsky) celú cuketu postrúhajte a nechajte v mise. Zemiaky, cibuľu a cesnak ošúpte, umyte a tiež postrúhajte na strednom strúhadle ku cukete do misy. Túto hmotu posypte soľou (morská, himalájska) a nechajte pri izbovej teplote aspoň pol hodinu, zelenina pustí šťavu, ktorú potom odstráňte polievkovou lyžicou. Keď ste „odvodnili“ túto zeleninovú hmotu, tak do nej pridajte rozbité vajíčka, postrúhaný syr, strúhanku, petržlenovú vňať alebo pažítku a všetky koreniny (čierne korenie, mletá červená paprika a podľa chuti majoránka).

Ak nemáte petržlenovú vňať alebo čerstvú pažítku, nič sa nedeje, pridajte viac majoránky. Celú hmotu dobre premiešajte na jednoliatu hmotu a v chladničke ju nechajte postáť ďalšiu pol hodinu. Keď ju vyberiete von, tak možno ešte bude na povrchu voda, odstráňte ju polievkovou lyžicou. Túto hmotu ukladajte polievkou lyžicou na papier na pečenie, ktorým ste vystlali plech. Robte z tejto hmoty placky veľké asi ako mužská dlaň a hrubé tak 0,5 – 1 centimeter. Placky pečte vo vyhriatej rúre na 200 stupňov 40 – 60 minút, každá rúra pečie inak, odsledujte placky, keď budú mať zlatý až hnedý chrumkavý povrch vypnite ich, mne sa dokonca jedna táto várka piekla až hodinu a 10 minút.

Takéto zdravšie cuketové placky môžete jesť s bielym jogurtom / kyslou smotanou a so zeleninovým šalátom.

Ak máte chuť na špagety s paradajkovou omáčkou, tak kliknite sem a nájdete tu chutný recept. 

Share Button