Reklama
Reklama

Cvičenie počas leta, čo je na výber???

Leto, slnko a krásne horúce počasie nás ženie von k vode, do parku na prechádzku a… Využite leto naplno a začnite byť skutočne aktívny, pretože čoskoro príde zima a Vy budete mať opäť ďalšiu výhovorku prečo necvičíte, pretože je zima.

Prestaňte sa vyhovárať a začnite konať. Krásne slnečné počasie nás núti vybehnúť von a niečo pre svoje zdravie urobiť. Máte na výber a preto si vyberte to čo Vás baví a konajte.

Druhy cielených aktivít počas leta

Či ste “vodný” typ, alebo nie, tak na výber je pre každého toho dosť…

  1. Plávanie
  2. Chôdza, beh, nordic walking
  3. Aqua fitness
  4. Aqua zumba
  5. Turistika

Plávanie

Má veľkú výhodu v tom, že počas horúcich dní budete prirodzene ochladzovať telo, nebudete sa až tak potiť a svalstvo bude pomocou vody aj masírované a podporené v jeho budovaní.

plavanie

Plávanie je vhodné pre väčšinu ľudí. Voda nadľahčuje, takže ani obézny alebo pacienti s nadváhou nemajú problém s plávaním, pretože ich kĺby netrpia tak, ako pri suchozemských športoch. Plávanie spaľuje množstvo energie a buduje svalstvo na celom tele priebežne.

Chôdza, beh a nordic walking

Sú aktivity, ktoré môžete robiť počas celého roka, ale dbať musíte na správny výber časového úseku dňa. Ísť behať o 12 hodine na obed do parku nie je vhodné, pretože vtedy sú teploty najvyššie. Beh, rýchlu chôdzu alebo nordic walking vykonávajte buď ráno, keď slnko ešte nie je také silné alebo večer keď už slnko stráca na svojej intenzite.

Aqua zumba a Aqua fitness

Sú ideálnym riešením pre tých, ktorý nechcú alebo nevedia plávať. Pri týchto vodných športoch stojíte nohami na dne bazéna a rôzne cviky vykonávate podľa zostavy inštruktora. Opäť je tu výhoda ochladzovania organizmu a efektivity budovania svalovej hmoty a ubúdaním tukov v tele.

Turistika

Nie je nič lepšie ako turistika počas pekného počasia, síce dostanete zabrať a poriadne sa zapotíte, ale keď sa vyšplháte na vysoký bod z ktorého máte výhľad na krajinu pod Vami, tak ten výhľad stojí za tú námahu. Keď máte vybratú trasu napríklad po magistrále, cez les, cez lúku, tak majú zážitok aj Vaše oči a spomienky na taký výlet si uschováte do konca života. Turistika je ale aj o skúsenostiach, musíte brať do úvahy Vašu kondíciu, kto s Vami ide, aký zdravotný stav majú členovia „posádky“, musí myslieť na dĺžku a náročnosť trasy, na to, že trasa je cesta tam ale aj cesta späť, zobrať zo sebou vodu, mobil, jedlo a oblečenie podľa počasia. Na horách sa počasie mení z minúty na minútu.

nordic walking

Nie raz sa nám stalo, že sme išli do krásneho slnečného počasia a potom sa Tatry rozhodli osviežiť nás letnou búrkou, takže sme sa vrátili na úplne premočený 🙂 . Počas turistiky na horách sme zažili rôzne vtipné ale aj desivé zážitky, takže keď idete na túru do voľnej prírody musíte myslieť naozaj na všetko. V mobile majte pre istotu číslo na záchranársku službu… Zvieratá si revír nevyberajú, žijú voľne v prírode ale treba byť pripravený naozaj na všetko, niektoré v strachu o svoje teritórium môžu aj zaútočiť. Behom jednej túry v Tatrách sme videli medveďa (našťastie ďaleko od nás), kamzíky (jeden z nich stál 3 metre odomňa 🙂 ) a svište. Myslím si, že to najkrajšie čo Tatry ponúkajú sme videli. A mimo iného netušila som, že zvládnem kilometrové prevýšenie terénu za 3,5 hodiny tam a 3,5 hodiny späť. Môžem Vám povedať, že to bolo aj na mňa veľa ale tak zvládli sme to v zdravý a večerný wellness stál za to.

Na čo nezabudnúť?

Ak ste sa už rozhodli, že počas leta budete vykonávať nejakú aktivitu, tak si nezabudnite zobrať toto…

  1. Voda, voda, voda
  2. Ľahké jedlo
  3. Šiltovka, šatka alebo iná prikrývka hlavy
  4. Príjemné voľnejšie oblečenie
  5. Ak ide o túru tak mobil, nepremokavé oblečenie, nordic palice

Leto sa dá skutočne využiť naplno bez akýchkoľvek výhovoriek, pri najhoršom Vás niekde prekvapí letná búrka, ale tie mávajú krátke trvanie, takže mierne osvieženie Vám iba prospeje.

Nájdite si niečo čo Vás baví a napĺňa a pustite sa do toho

Share Button