Reklama
Reklama

Kalórie sa spaľujú aj doma! Koľko a pri akých aktivitách???

rodinny volny cas v obyvacej izbe

Aj Vy si myslíte, že keď ste doma a nič nerobíte, tak Vaše telo nespaľuje žiadnu energiu (kalórie)??? Už nemusíte trpieť výčitkami svedomia, keď ste počas škaredého počasia ostali jeden či dva dni doma… Vaše telo spaľuje energiu stále, počas každej aktivity a dokonca aj počas spánku.

To však neznamená, že odteraz nebudete nikam chodiť a budete si naivne myslieť, že vďaka sedeniu pri PC či televízore schudnete… Ak chcete zostať fit, tak je cielený pohyb pre telo dôležitý, ale ak náhodou zostanete doma kvôli nepriaznivému počasiu, či kvôli chorobe doma, tak nemusíte mať výčitky svedomia, pretože aspoň nejakú energiu spaľujete. Pozrieme sa bližšie koľko energie a pri akých aktivitách sa spaľuje doma. Nižšie vypísané spálené kalórie sú iba približná hodnota, ktorá sa odvíja od rýchlosti a náročnosti aktivity.

Domaca praca

Za 1 hodinu spálite Kcal

Aktivita                                                                   Od                   Do

Čítanie knihy (ležanie) 70 80
Odpratanie snehu 400 450
Pozeranie TV (v sede) 80 90
Skákanie (švihadlo, na mieste) 400 420
Spanie 60 70
Umývanie (riad v stoji) 140 180
Upratovanie ľahké (zametanie, žehlenie) 190 230
Upratovanie náročnejšie (vysávanie, umývanie okien) 230 300
Varenie, pečenie 170 220

Byť doma a nepribrať – ako na to?

Ak ste kvôli nečakanej udalosti ostali doma a bojíte sa, že za ten čas priberiete, tak je pre Vás pár tipov ako sa udržať vo forme…

Nezabúdajte piť

Pitný režim musí byť dodržaný za každých okolností, či už ste doma, alebo v práci.

Pohar vody

Doma možno nebudete mať takú chuť piť, ale z Vášho bežného denného pitného režimu vypite aspoň 75 %. Ak podceníte pitie doma, tak budete zavodnený, nebudete mať dobré vyprázdňovanie a môže sa dostaviť aj bolesť hlavy či únava.

Nejesť žiadne sladkosti a ani slané „maškrty“

Verím, že keď ste doma, tak je náročné ubrániť sa chutiam na všeličo možné, ale odolajte. Sladkosti či slané maškrty sú iba zbytočná energia, ktorú doma nemáte ako spáliť, radšej siahnite po ovocí, zelenine alebo jogurte s orechmi, semienkami, mletou škoricou, kakaom alebo kokosovou múčkou.

Raňajky

Ak je to pre Vás možné, skúste mať raňajky bez pečiva. Môžete si dať napríklad: praženicu z 2 vajíčok so zeleninovou oblohou, omeletu, jogurt s čerstvým ovocím, odtučnený tvaroh s čerstvým ovocím, ovsenú kašu, 2 párky so zeleninou, alebo mliečny koktail s čerstvým ovocím.

Obed

Mávajte striedme porcie to znamená, že na obed mávajte o 1/3 až 1/2 menšie porcie, ako v bežné dni, keď športujete, chodíte do práce či do školy. Počas týchto „behacích“ dní mávate vyšší výdaj energie, ako keď ste doma.

zdrave jedlo

Na obedy si dávajte cestovinové, ryžové jedlá, zeleninové šaláty, chudé mäso so zeleninou, jedným kopčekom ryže, zemiakové jedlá (bez mäsa), ryby. Vyhýbajte sa však knedlíku, haluškám, majonéze, tatárskej omáčke, tučným dressingom, vyprážaným jedlám, polotovarom vo všeobecnosti.

Olovrant

Určite si ho dajte, ale tu voľte radšej iba čerstvú zeleninu, aby ste aspoň nejakú energiu do tela doplnili. Vďaka tomuto olovrantu si zabezpečíte naštartovaný metabolizmus a vyhnete sa tak „vlčím hladom“ na večeru. Ak olovrant nedodržíte, tak sa na večeru môžete „tešiť“, pretože určite zjete oveľa viac, ako keď si olovrant dáte

Večera

Ak nebudete večerať v domnení, že ušetríte a spálite viac kalórií, tak ste na omyle… Večerať sa musí či už chudnete, alebo sa iba udržiavate fit!

jahodove smoothie

Na večeru si dajte niečo ľahké napríklad: jogurt s ovsenými vločkami alebo otrubami, mliečno-ovocný koktail, tanier polievky, menší kúsok mäsa so zeleninou, 2 deci krupicovej kaše s mletou škoricou a kakaom, 1 varené vajíčko so zeleninovým šalátom alebo obloženú misu: 5 plátkov šunky, 3 plátky syra a zelenina.

Ak nie ste chorý, tak sa snažte doma vykonávať čo najviac aktivity – upratujte, perte, žehlite, varte pre rodinu, umývajte okná, pokoste trávnik (ak nie je zima 🙂 ), ak máte švihadlo, tak na ňom skáčte, umyte riad prípadne spravte veľké upratovanie celého bytu či domu. Robte hocičo, len aby ste čo najmenej sedeli.

Vďaka týmto jednoduchým radám ostanete fit aj keď ste doma.

Tieto cvičebné “pomôcky” Vám môžu pomôcť s cvičením doma. Kliknite sem a dozviete sa, ktoré to sú, možno ich máte doma aj Vy!

Share Button