Korčuľovanie in-line a korčuľovanie na ľade
Tento šport môžete vykonávať počas celého roka, preto sa určite odhodlajte… S týmto športom viete dať dolu po sviatočné kilogramy ale aj pripraviť Vaše telo na leto do vytúženej formy. Tento druh športu má viacero variácii a je na Vás ktorú si vyberiete…
Korčuľovanie je vo všeobecnosti perfektná fyzická a vytrvalostná aktivita s mnohými pozitívami (viď nižšie). Veľká výhoda tohto športu je, že ho môžete aktívne vykonávať počas celého roka. Ďalšia výhoda je, že ho môže športovať skoro každý, každá veková kategória, v korčuľovaní sa nájdu deti, dorast, dospelý a aj starší ľudia, ktorý nemajú problémy s kĺbami… Korčuľovanie či už na ľade alebo in-line nezaťažuje tak kĺby ako napríklad behanie. Tento šport Vás posilní, môžete s ním aj schudnúť a vypracovať si pevné partie ako napríklad zadok, stehná, brucho…
Druhy korčuľovania
Korčuľovanie je vhodný šport počas celého roka, vyberte si máte radi zimu, leto alebo oboje???
- Korčuľovanie na ľade
- Korčuľovanie in-line
Korčuľovanie na ľade
Máte dve možnosti, môžete korčuľovať na klasickom ľade alebo na umelom ľade. Každé z nich má svoje výhody (viď nižšie).
Korčuľovanie na ľade je príjemná aktivita počas chladných dní, ktorá Vás zahreje. Dajte si však pozor, korčuľujte sa na ľade, ktorý je pevný, to znamená, že ak bolo pár dní pod nulou, tak to neznamená, že jazero je pevne zmrznuté a pripravené na Vaše korčuľovanie. Zamrznuté jazero, rieka alebo potom majú svoje čaro, pekná scenéria, nemusíte nikomu platiť vstupné ale dajte pozor, aby bol ľad dobre zamrznutý… Skoro v každom väčšom meste máte isto športovú halu, kde sa hráva hokej a možno práve to bude pre Vás najbezpečnejšia metóda. Na umelom ľade môžete korčuľovať počas celého roka. Nájdite si na internete, či sa taká plocha nachádza vo Vašom meste.
Korčuľovanie in-line
Je veľmi obľúbená aktivita u všetkých vekových kategórii. Prvé slnečné lúče po dlhej zime doslova nútia človeka aby oprášil kolieskové korčule, spojazdnil ich a išiel von nachytať prvé jarné lúče.
Korčuľovanie vonku (jar, leto, jeseň) má krásu v tom, že sa môžete korčuľovať skoro všade. Tak kde je vyhradený chodník pre cyklistov, tak sa môžete korčuľovať. Najideálnejšie je korčuľovať sa do vyznačených trasách, parkoch, pri vodných plochách určených na rekreáciu ale nech ste kdekoľvek dávajte pozor aj na „okoloidúcich“ pretože nie každý dáva pozor čo sa okolo neho deje. Zabránite zrážke, odreninám a modrinám.
Korčuľovaním za 1 hodinu spálite okolo 400 kcal
Korčuľovanie a jeho výhody
Korčuľovanie ako každý šport so sebou nesie tieto výhody, čím pravidelnejšie budete korčuľovať, tým bude efekt na Vaše zdravie pozitívnejší… Začnite a uvidíte.
- Podpora imunity
- Zvýšenie kondície behom krátkej doby
- Preventívne sa chránite pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení
- Zlepšenie koordinácie Vašich pohybov
- Eliminuje stres z tela, zlepšuje náladu
- Nezaťažuje kĺby, tak ako napríklad beh
- Budovanie svalovej hmoty
- Urýchľuje metabolizmus tukov
Korčuľovanie a jeho nevýhody
Každý šport má určité “nevýhody”, ale v porovnaní s výhodami je to zanedbateľné…
- Musíte si zadovážiť korčule
- Opatrnosť
Ako začať s korčuľovaním?
Na začiatku každého športu treba byť opatrní a pravidelní.
- Na začiatok sa korčuľujte maximálne 15 minút, 2 krát v týždni. Ak Vás bude pichať v boku už po 10 minútach, tak skončite.
- Keď ste zvládli 15 minútové korčuľovanie, tak o dva týždne môžete korčuľovať 30 minút tiež dva krát v týždni. Počúvajte svoje telo, ak nebude vládať dosť.
- O týždeň až dva môžete toto pol hodinové korčuľovanie dať na trikrát v týždni.
- O ďalšie dva týždne už ste pripravený korčuľovať viac. Ak sa na to cítite, tak korčuľovať môžete aj každý deň, ak máte príležitosť. Ak nie tak Vám stačí 4 – 5 krát v týždni po pol hodine až hodine, ak máte odvahu, tak skúste aj dlhšie, večer zaspíte ako nič…
Na čo nezabudnúť?
Zakúpenie alebo požičanie korčulí je prvým úspešným krokom. Ak ešte nie ste na korčuliach obratný, tak si radšej zadovážte aj chrániče na kolená a lakte. Predídete tak nepríjemným modrinám, odreninám a podobne. Nehanbite sa dať si na seba chrániče, radšej sa preventívne chrániť, ako potom chodiť mesiac-dva so sadrou na ruke… Keď volíte in-line korčuľovanie, tak určite nezabudnite na fľašu vody. Majte ju stále so sebou, priebežne pite, aby ste neboli dehydrovaný. Šiltovka alebo iná pokrývka hlavy a slnečné okuliare tiež nie sú na škodu. Ak ste začiatočník, tak by bolo vhodné keby s Vami mal kto chodiť na začiatočné „tréningy“. Ak ste zvolili korčuľovanie na ľade, dajte pozor na svojich „susedov“, ktorý sa tiež na klzisku korčuľujú, pretože nie každý jazdí tak ako má, vyhnete sa tak zrážke. Teplo sa oblečte a pod šaty môžete ľahko skryť chrániče :).
Umelý ľad verzus klasický ľad
Umelý (syntetický) ľad má jednoduchú údržbu, bez rôznych prístrojov na ochladzovanie klasického ľadu, je to celoročná záležitosť, ktorá sa dá jednoducho prenášať na iné miesta. Syntetický teda umelý ľad sú vlastne do seba zapadajúce dosky zo špeciálnej umelej hmoty.
Klasický ľad potrebné rôzne chladiace a čistiace systémy, spotrebuje viac energie na chladenie a údržbu. V prípade klasického ľadu ako jazero, potok či rieka nie sú žiadne náklady akurát treba dávať pozor a byť opatrný či je ľad dostatočne zamrznutý.