Reklama
Reklama

Čo robiť a čo nerobiť po tréningu? Nech je cvičenie efektívne.

fitness tucna zena drzi sendvic

Možno zažívate aj Vy práve to obdobie, keď na sebe poctivo „makáte“, ale výsledky sa veľmi nedostavujú… Kde je chyba a ako to napraviť? Dozviete sa tu čo robiť po cvičení, aby to malo význam a efekt bol čo najlepší a čo nerobiť. Naučte sa správne postupovať.

Čo po tréningu určite nerobiť?

Je dôležité spoznať obe strany, aby ste sa nedopustili mnohých chýb, ktoré môžu Váš cieľ oddialiť.

fitness zena je salat po treningu

Nejesť – ak si myslíte, že keď sa po cvičení nenajete, že schudnete viac tukovej hmoty, tak ste na omyle. Nejesť po cvičení, je niečo podobné, ako necvičiť vôbec. Pri cvičení spaľujete množstvo energie, ale ak chcete výsledky a to je jedno či schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, jesť po tréningu musíte. Určite však nesiahajte po zelenine, po ovocí, sladkostiach alebo podobne. Po tréningu potrebujete kvalitné živiny: proteíny a rýchlo uvoľňujúce sacharidy (viď nižšie). Ak po tréningu nebudete jesť, alebo budete jesť neplnohodnotné potraviny, tak na miesto priberania svalovej hmoty ju budete spaľovať, pretože svaly sú zdrojom rýchlej energie.

Čo po tréningu robiť?

Vďaka týmto radám bude Váš cieľ vysnívanej postavy ešte bližšie.

fitness napoj koktail

Jesť kvalitne a v dobrom čase – po tréningu potrebujete hlavne bielkoviny a aj sacharidy, aby ste nabrali rýchlu energiu. Svaly sa potrebujú vyživiť a zregenerovať. Po tréningu (do max. pol hodiny) si dajte proteínový koktail, alebo proteínovú tyčinku s obsahom bielkovín maximálne 25 gramov na jedno jedlo. Vyššie množstvo bielkovín už nevie byť spracované a tak vyjde nazmar. Hodinu po tréningu prijmite však aj normálne „tuhé“ jedlo. Tiež preferujte bielkoviny v kombinácii s rýchlymi sacharidmi, napríklad mäso a ryža alebo iná príloha, vajcia, tvaroh, celozrnné pečivo a podobne.

Najprv proteín, potom sprcha – po tréningu sa každý najprv ponáhľa do sprchy, ale tá chvíľu počká. Po tréningu doplňte najskôr tekutiny, proteíny (koktail alebo proteínová tyčinka) a sprchu až potom. Svaly potrebujú okamžitú výživu, sprcha môže počkať. Koktail alebo proteínové tyčinky sú okamžitou, rýchlou a perfektnou možnosťou výživy. Kým prídete z posilňovne domov ubehne nejaký čas a potom v pokoji doma si pripravíte „tuhé“ jedlo.

fitness napoje a potraviny

Kliknite sem a nájdete tu 3 recepty na jedlá z kvalitného zdroju sacharidov. Datle nemusia byť “záležitosťou” iba Vianoc.

Share Button