Reklama
Reklama

Čo s vlčími hladmi – ako na ne?

zena odmieta salat, kym chce jest tortu

Vlčí hlad a už je to tu zas… Neovládateľná chuť zjesť všetko čo Vám príde pod ruku… Počas tohto záchvatu zjete „piate cez deviate“ a ešte horšie ako plný žalúdok na prasknutie sú výčitky svedomia, že ste to opäť porušili…

Rady a tipy

Vlčie hlady by v bežnom živote nemali prichádzať vôbec. Ak aj Vy trpíte vlčími hladmi, tak Vám telo dáva signály, že Vaše stravovanie je nepravidelné a že nemáte dostatok živín, ktoré potrebuje pre svoje bežné fungovanie. Ako sa dá zbaviť vlčích hladov, čo robiť keď ma tento vlčí hlad postihne??? Je tu zopár tipov, ako zahnať vlčie hlady a ako zamedziť tomu, aby vôbec prichádzali.

Pohár vody

Pohar vody

Jedlo až po vode, vždy keď na Vás príde vlčí hlad, tak si pred jedlom dajte pohár vody (2,5 – 3 deci). Prečistí to a upokojí žalúdok a nebude potrebovať toľko jedla, ako keď je žalúdok prázdny. Voda by mala byť odstáta alebo prevarená a izbovej teploty. Studená voda nemusí na žalúdok dobre zapôsobiť.

Zvýšte počet jedál za deň

jedlo

Ak jete 1 – 2 krát za deň, tak sa nie je čomu čudovať, že keď prídete večer domov z práce “zjete celú chladničku”. Pokiaľ telu nedodáte potrebné zložky v strave počas dňa, tak je jasné, že ich bude potrebovať dodať neskôr a to znamená večer. Postupne každý týždeň pridajte jedno jedlo do Vášho denného jedálnička. Napríklad prvý týždeň pridajte desiatu, druhý týždeň olovrant a porcie ako večeru a obedy zmenšujte. Keď si udržíte 4 – 5 jedál za deň, tak vlčie hlady nebudú mať dôvod vôbec „prísť“.

Majte stále pri sebe banán

banán

Každé ráno si dajte do kabelky banán, ako prvú pomoc, proti vlčím hladom. Banán má vysoký podiel sacharidov ale stále je to iba zložený sacharid, ktorý sa hneď dostane do krvi v podobe energie, stabilizuje Váš glykemický index, dodá energiu, vitamíny a Vy môžete ďalej fungovať. Vždy je lepšie dať si banán, ako čokoládovú tyčinku…

Teplá tekutina alebo polievka

fazuľová polievka na tanieri a chlieb

Ak máte príležitosť, tak si dajte niečo teplé. Či už tanier polievky – zeleninová, vývar (bez múky) alebo teplý čaj. Tieto teplé tekutiny „upokoja” Váš rozhádzaný žalúdok a po takej pol hodine si môžete dať ďalšie jedlo. Ak nie je po ruke polievka, tak si dajte aspoň čaj s 1 ČL medu, dodá energiu do krvi a Vy vydržíte do ďalšieho jedla.

Orechy

mix orechov v misce na dřevěném stole - vlašské, kešu, pistacie, lískové ořechy

Niektorý sa orechov boja, že obsahujú veľa tuku a preto ich nejedia. Oberajú sa tak o veľmi zdravú a plnohodnotnú potravinu. Hovoríme samozrejme o nepražených a nesolených orechoch. Áno, orechy obsahujú veľa tuku, ale tento tuk je omega 3 a omega 6 mastné nenasýtene kyseliny, čo je vlastne “dobrý” tuk. Navyše orechy obsahujú veľa minerálov, vlákninu a tie ako keby “vystelú” Váš žalúdok a tak nebudete pociťovať až taký hlad. Pred, alebo počas vlčieho hladu, musíte dbať na množstvo. Zoberte si iba 5 – 8 ks orechov a tie pomaly jedzte. Dobrý tuk a vláknina upokoja a zasýtia žalúdok. Takto jedzte orechy 2 – 3 krát do týždňa.

Jogurt + kokosová múčka + mletá škorica + ovsené vločky

zdravé svačina - jogurt s granolou a malinami v pohári

Toto výživné jedlo si môžete pripraviť a skonzumovať vždy, keď budete cítiť, že na Vás „idú“ vlčie hlady. Samozrejme, že toto jedlo môžete papať aj na raňajky či na večer. Obsahuje bielkoviny, vlákninu, dobrý tuk, minimum sacharidov a minerálne látky. Jogurt použite biely bez príchute (100 – 130 g), štipku mletej škorice (nie škoricový cukor), 1 ČL kokosovej múčky a 1 ČL ovsených vločiek, zmiešajte a môžete papať. Ak chcete, tak tento špeciálny jogurt si môžete vylepšiť aj semienkami či pomletými orechmi.

Čo na záver???

Už viete, že vlčie hlady vznikajú nepravidelnou a nedostatočne výživnou stravou. Buďte stále pripravený a nedajte vlčím hladom šancu na to aby prišli, keď je tak ťažké sa im ubrániť! Keď už prídu, tak rýchlo využite niektorý z týchto tipov, ale v ďalší deň sa snažte o preventívnu nápravu Vášho stravovania.

Kliknite sem a dozviete sa zopár tipov, ako zabrániť jojo-efektu. Čo robiť, aby neprišiel???

Share Button