Reklama
Reklama

Káva pred cvičením. Má vôbec význam?

kava kavove zrna

Káva nás ráno dokonale prebudí do nového dňa, ale má káva nejaký účinok, keď si ju dáme pred cvičením? Ako je to však s cvičením, môžem si dať kávu pred cvičením? Nebude mi z nej zle, aké účinky to na telo a samotné cvičenie má? Účinky kávy pred cvičením sú napríklad…

O káve pred cvičením

Káva má určite pozitívne účinky, keď sa vypije pred cvičením… Dozveďte sa o tom niečo viac…

káva zrnká a šálka kávy

Toto však platí iba pre ľudí, ktorý majú zdravé srdce, cievy a kávu pijú pravidelne. Ak si dávate kávu jeden krát do mesiaca a 5 minút pred tréningom si dáte silnú kávu, tak pozitívny efekt nemôže byť garantovaný. Všetko treba brať s rozumnou a s mierou, keď si nechcete ublížiť. AK ste zvyknutí na kávu, tak to bude mať pozitívny vplyv na cvičenie a výdrž.

O kofeíne

Kávu pijeme práve vďaka obsahu kofeínu. Kofeín je látka alkaloid, ktorá podporuje činnosť nervového systému.

Káva nás povzbudzuje, dodá príliv energie, zbystrí našu pozornosť a funkciu mozgu. Navyše kofeín podporuje aj metabolizmus, zvýši chuť do jedla a spaľovanie tukov. Pri cvičení kofeín rozpumpuje krv a tak sú svaly viac okysličené. Znižuje sa aj prah bolesti, takže môžete silovejšie cvičiť, pričom je znížené riziko svalovej horúčky (svalovice).

Kedy kávu pred cvičením?

Ak ste naučený na kávu, tak je prospešné, dať si kávu pred cvičením a to 15 – 30 minút.

kava kavove zrna

Účinok kofeínu prichádza skoro okamžite do krvi a Vy môžete ísť “naštartovaný” cvičiť… Ak cvičíte večer, tak tu môže byť malý problém so spánkom. Niektorý ľudia po káve poobede nezaspia, tu by bolo vhodnejšie presunúť kávu s cvičením na doobedie, prípadne obedný režim, kde sa ešte kofeín do večera stihne „stratiť“. Ak ste ten typ ako ja, že nemáte problém “s kávou večer zaspať”, tak je to ideálny stav na večerné „cvičenie s kávičkou“. Uvidíte, ako spokojne a zaslúžene unavene padnete do postele s pocitom, že pre seba a svoje telo robíte dobrú vec.

Účinky kávy pred cvičením

Káva pred cvičením má tieto účinky, pozrite sa nato či Vám zato stojí…

  • Zvyšuje výdrž a výkonnosť
  • Eliminuje svalovú horúčku („svalovicu“)
  • Podporuje štiepenie tukov (metabolizmus tukov)

Káva sama o sebe zvyšuje (aspoň na chvíľu) výkonnosť. Podporuje činnosť mozgu, srdca, svalov a celkovú výkonnosť. Ľudia, ktorý pili pred cvičením kávu vydržali dlhšie cvičiť s vyššou intenzitou, ako ľudia ktorý si kávu pred cvičením nedali.

fitness zena ukazuje brusne svaly

Káva eliminuje svalovicu a bolesti svalov po cvičení. Kofeín dodávaný pred cvičením má účinok, ktorý minimalizuje bolesti svalov, regeneruje ich a je účinnejší v tomto smere ako niektoré lieky

Káva je urýchľovač štiepenia tukov v tele. Káva je pomocník, vďaka ktorému spaľujete viac energie a vďaka ktorému spálite oveľa viac kalórii z jedla a z podkožného tuku, ako keď kávu nepijete. Bol dokázaný účinok kávy pri chudnutí ako pozitívny, no nesmiete zabudnúť, že iba vďaka pitiu kávy nikto neschudne, k tomu musíte „pripracovať“ vhodný jedálniček, cvičebný plán a hlavne dostatočný pitný režim v podobe vody

Pohar vody

Upozornenie

Ak máte problém so srdcom, krvným tlakom alebo ste obézny či máte nadváhu, ideálne by bolo toto rozhodnutie cvičenia a kávy konzultovať so svojím lekárom, pretože káva pred cvičením zvyšuje tlak a keď do toho zapojíte ešte aj cvičenie, nemuselo by Vám byť dobre. Poraďte sa s Vaším lekárom a uvidíte či Vám to odporučí.

Čo je dôležité pri budovaní svalov??? Nie je to iba o samotnom cvičení… Kliknite sem sú tu 4 tipy, ktoré Vám pomôžu.

Share Button