Reklama
Reklama

Aké potraviny jesť po tréningu? Je tu 5 tipov!

zdrave jedlo

Mnoho ľudí si robí starosti čo jesť po tréningu, aby bol efekt čo najlepší a svaly dobre vyživené. Sú tu tipy, vďaka ktorým získate inšpiráciu čo jesť.  Hlavným bodom je, že strava po tréningu musí obsahovať, nie len bielkoviny, ale aj sacharidy. Bielkoviny sú vlastne stavebnou jednotkou nášho tela a sacharidy doplnia stratenú energiu.

Ja osobne to robím tak, že po cvičení si dám proteínový koktail (2 PL práškového proteínu, voda, menší banán) a do hodiny „normálne“ jedlo. Nehľaďte však iba na sacharidy a bielkoviny, vyvážená strava musí obsahovať aj vitamíny, minerály, stopové prvky, dobré tuky a vlákninu, okrem iného…

Omeleta s celozrnným pečivom

Vajíčka sú ideálnym jedlom po tréningu, vďaka vysokému obsahu bielkovín. Bielkoviny však nestačia!

Ako zdroj sacharidov je vhodné celozrnné pečivo, ako energia ide do krvného obehu pomalšie, ako biele pečivo, a navyše obsahuje aj minerály a vlákninu. Omeletu by ste teoreticky mohli jesť aj so zemiakmi, ryžou alebo s cestovinami, ale asi najideálnejšia možnosť bude celozrnné pečivo a čerstvá zelenina.  

Tvaroh s ovocím

Tvaroh obsahuje viac bielkovín (kazeín) a preto je vhodný, nie len po cvičení, ale aj pred alebo večer pred spaním.  

Tvaroh po cvičení však treba obohatiť aj o sacharidy a ideálnou možnosťou je čerstvé ovocie. Banán a hrozno má najviac sacharidov, ale voliť môžete aj iné druhy. Aby to nebolo „suché“, tak to tvarohu si pridajte kakao, mletú škoricu, mleté orechy, semienka alebo kokos. Celé jedlo bude mať lepšiu chuť. Dochucovaným tvarohom sa vyhýbajte, príchute, farbivá a podobné záležitosti sú na „umelom“ základe. Príchuť si vyrobte sami.

Koktail

Ak nemáte čas, alebo možnosť, tak si dajte koktail. Či použijete kravské alebo rastlinné mlieko, jogurt, tvaroh alebo vodu, tak je to na Vás.

Základom je však kvalitný bielkovinový doplnok, ovocie (sušené, mrazené alebo čerstvé), plus nejaká „príchuť“, ak potrebujete (kakao, kokos, škorica, orechy, semienka). Podľa intenzity tréningu voľte úmerné množstvo surovín.

Kuracie prsia a ryža

Toto je klasika, ktorá sa hodí vždy! Kura (prsia) s ryžou je jedlo ktoré dobre chutí, má vyšší obsah bielkovín a aj sacharidov.

Toto obyčajné jedlo je rýchlo hotové a dá sa vylepšiť použitými koreninami, cibuľou, cesnakom, inou zeleninou, varením, grilovaním, pečením. Ryžu môžete tiež „osviežiť“ o nejaké korenie, najlepšie je snáď kari korenie. A nezabudnite aj na čerstvú zeleninu.

Tuniak s cestovinou

Tuniak má vysoký obsah bielkovín a preto je po tréningu určite vhodný.

Ak nemáte tuniaka ako steak (kus ryby), tak postačí aj tuniak z konzervy. Kupujte tuniaka vo vlastnej šťave. Tuniak sa hodí ku cestovinám, ale jesť ho môžete aj s celozrnným pečivom a čerstvou zeleninou.

Ak máte radi špagety s paradajkovou omáčkou, tak kliknite sem a nájdete tu jednoduchý a rýchly recept na toto jedlo.

Share Button