Reklama
Reklama

Cvičenie s nadváhou a obezitou, ako na to?

tucna rodina

Ste obézny alebo máte nadváhu a neviete s akou aktivitou môžete svoj problém začať riešiť? V prvom rade sa musíte poradiť so svojim lekárom, v akom stave je Váš organizmus (kĺby, svaly, kostrový aparát, srdce, cievy…)

a potom môžete začať riešiť svoj problém cielenou aktivitou. Nesmiete však zabudnúť na kompletnú zmenu stravovacích návykov a pitného režimu, aby mal pohyb skutočne taký efekt na telo, aký požadujete.

Čo je to obezita a nadváha?

Obezita, nadváha a tučnota sú skoro rovnaké pojmy. Líšia sa jedine vo výške BMI Indexu. Nadváha je definovaná pri BMI indexe 25 – 30.

Obezita je definovaná pri BMI indexe od 30 – 40 a viac. Stupne obezity sa ešte delia aj na: 1. Stupňa, 2. Stupňa (závažná), 3. Stupňa (ťažká/morbídna).  Označujú vysokú váhu ku pomeru výšky Vášho tela. Ak je Váš denný príjem energie väčší, ako jej výdaj, potom dochádza ku zvyšovaniu hmotnosti – teda priberaniu.

Príčiny obezity a nadváhy

Najčastejšie je obezita alebo nadváha spôsobená nevyváženým jedlom vo väčšom množstve a nedostatkom pohybu…

sacharidy potraviny - fastfood - s vysokým obsahom sacharidov a tukov - pizza, hranolky, hotdog

 1. Veľa jedla (kalórii) / nepravidelné jedenie
 2. Nedostatok pohybovej aktivity
 3. Genetika
 4. Tehotenstvo
 5. Dospievanie
 6. Menopauza
 7. Nástup do novej práce
 8. Odchod na dôchodok
 9. Po operácií, či zranení
 10. Ukončenie pravidelnej pohybovej aktivity
 11. Problémy v práci, rodine a podobne…

Príčin zvýšenej hmotnosti je naozaj veľa. Keďže každý máme inú rýchlosť metabolizmu, genetiku, životný rytmus, preto tu môžeme príčiny obezity popísať len zbežne. Najčastejšou príčinou je zvýšený príjem energie počas dňa.

fitness tucna zena drzi sendvic

Veľa jedla + málo pohybu = obezita/nadváha. Toto je zákon, ktorému sa vyhnúť nedá, ak nezmeníte svoj životný štýl!

Druhy cielených aktivít

Ak ste sa rozhodli, že sa budete venovať nejakej aktivite, tak si vyberte jednu z týchto… S vyššou hmotnosťou nemôžete cvičiť všetko, pretože by ste si zaťažili kĺby alebo mohli nejako ublížiť…

 • Plávanie
 • Nordic walking
 • Rýchla chôdza
 • Joga / Pilates
 • Aqua zumba / aqua fitness
 • Bicyklovanie

žena na horskom bicykli v prirode

Intenzita a pravidelnosť

Ak volíte aktivitu v centre, pod dohľadom skúseného trénera, tak on by Vám mal odporučiť správnu intenzitu daného cvičenia. Musíte brať do úvahy aj svoju počiatočnú kondíciu. Ak Vám „tréner“ odporučí každý deň cvičiť 1 hodinu, tak potom nie ste „na správnej adrese“ a určite treba zmeniť nie len stravovanie ale aj centrum a trénera. Začiatočná intenzita by sa mala pohybovať okolo 2 krát cvičenia za týždeň na začiatok a potom postupne sa prepracovať na 3 – 4 krát do týždňa po maximálne hodinke, záleží od druhu aktivity. Ak ste si volili rýchlu chôdzu, nordic walking, bicykel, plávanie tak tu by som išla taktiež formou zlatej strednej cesty.

Nordic walking v zasnezenom zimnom parku.

Začnite na 2 razoch do týždňa po 15 – 30 minút, uvidíte ako sa budete cítiť a čo povie Vaše telo. Začnite pozvoľna aby ste svoju tepovú frekvenciu nedostali na maximálne otáčky. Takto prejdú 2 týždne a môžete čas cvičenia zvýšiť o 10 – 15 minút, stále iba 2 krát v týždni. V treťom až štvrtom týždni môžete pridať o jeden krát cvičenia navyše v týždni, teda 3 krát do týždňa po 25 – 45 minút. V štvrtom až v piatom týždni môžete ísť na hranicu 4 krát do týždňa po 35 – 45 minút a keď sa Vám podarí udržať tento režim, tak čoskoro budete na sebe vidieť zmeny čo sa týkajú aj estetiky ale hlavne kondície a Vášho dobrého pocitu zo samého seba. Keď sa o seba takto poctivo „staráte“ pozitívne výsledky prichádzajú rýchlo.

Na čo nezabudnúť?

V prvom rade absolvujte konzultáciu so svojím lekárom a danú pohybovú aktivitu mu tiež spomeňte, uvidíte či Vám ju schváli.

lekár doktor

 • Odborné vedenie
 • Pomalší začiatok
 • Dodržanie pravidelnosti
 • Kompletná zmena stravovania
 • Dokonalý pitný režim

S obezitou a nadváhou sa dá začať „bojovať“ v každom štádiu. Váš lekár Vám musí schváliť danú aktivitu a Vy môžete začať budovať svoje „pekné telo“. Uvedomte si, že pekné a pevné telo nebudete mať zo dňa na deň a ani z týždňa na týždeň. V závislosti od Vášho stupňa obezity alebo nadváhy musíte brať do úvahy, že najzdravšie by bolo, keby ste schudli mesačne 4 – 6 kilogramov. Väčšie úbytky nemusia byť bez jojo efektu, takže aj tu platí, radšej pomaly ale isto.

Plávanie by mohlo byť pre Vás to pravé! Kliknite sem a dozviete sa viac o tejto aktivite!

Share Button