Reklama
Reklama

Raňajky základ dňa

Raňajky mnohý z nás vynechávajú či už s časovej tiesni alebo z lenivosti. Zabúdame pri tom na staré dobré slová, raňajky sú základom dňa! A to platí nielen pri chudnutí. Správne raňajky nám musia zabezpečiť štartovné “palivo” do dňa a naštartovať metabolizmus, energiu na celý deň.

Preto raňajky musia obsahovať: bielkoviny, sacharidy, vlákninu a vitamíny.

Raňajky sú dôležité pri chudnutí ale aj pri naberaní svalovej hmoty. Telo nesmie ostať bez živín, pretože si začne tieto živiny spotrebúvať s tukových zásob prípadne horšia možnosť zo svalov.

Ak Vaše raňajky obsahujú dostatok bielkovín a vlákninu, tak sa vstrebávajú oveľa pomalšie a tým zamedzíte prepadom chuti na sladké prípadne prejedanie sa.

Vyvarujte sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, ktoré Vám síce nárazovo dodajú veľa energie, ale následne budete mať veľký problém s udržaním svojich chúťok na uzde.

Podľa štatistík sa zistilo, že ak sa nenaraňajkujete vôbec, počas dňa zjete viac nezdravých potravín, ako keby ste sa už ráno naraňajkovali. V podstate vám raňajky vydržia až po obed a tým nebudete pod vplyvom chúťok na sladké.

Ideálne raňajky by mali obsahovať teda zmes sacharidov, tukov, bielkovín a ovocia. Energetická hodnota by mala mať okolo 350 až 500 kalórií. Ak si dáte menej, už pred obedom budete hladní a teda hrozí že siahnete po sladkostiach. Ak ale  viac, môže sa vám tuk začať ukladať.

Príklad zdravých raňajok

  • Celozrnné pečivo so šunkou, vajíčko uvarené na tvrdo, paradajka, paprika

Celozrnné pečivo obsahuje zložené sacharidy, primerané množstvo tuku a vlákninu. Šunka alebo vajíčko je zdrojom bielkovín a zelenina (paradajka, paprika,….) obsahuje veľa vitamínov, minerálov, antioxidantov,….  Takéto raňajky majú nižší až stredný glykemický index. Výsledkom je, že takéto raňajky sú zdravé raňajky

  • Jogurt, ovsené vločky, jablko

Jogurt obsahuje bielkoviny, ovsené vločky vlákninu a taktiež bielkoviny, zdravé sacharidy a nakoniec jablko ako aj iné ovocie obsahuje vitamíny a vlákninu.

  • Mozzarella/Cottage cheese, celozrnné pečivo, zeleninový šalát

Mozzarella je zdrojom bielkovín, celozrnné pečivo obsahuje sacharidy a vlákninu, zelenina je zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny.

Nezabúdajte, že na raňajky by ste si mali vyhradiť dostatok času a jesť pomaly a pokojne. “Nahádzať” to do seba nemá zmysel…

Fitness raňajky – video

Share Button