Reklama
Reklama

Ako posilniť prirodzene kĺby?

3D ilustrácia tela človeka so zdôraznením kĺbov - lakťový, bedrový a ramenný

Jeden z najčastejších dôvodov prečo sa kĺby ničia je aj šport… Ak ste aj Vy “fanúšikom” cvičenia, tak si na svoje kĺby dávajte pozor a dodávajte im tú správnu „domácu medicínu”. Samozrejme, že pre posilnenie kĺbov nájdete aj rôzne doplnky, ale vyberajte si overené a hlavne účinné. V týchto riadkoch sa povenujeme výžive kĺbov prirodzenou cestou, cez stravu…

Prečo sa ničia kĺby?

Kĺby sa ničia z viacerých dôvodov a cvičenie je len jedným z nich…

tucna rodina

Nadváha

Nento dôvod je asi najbežnejší práve v dnešnej dobe, keď je nadváha a obezita „bežnou“ záležitosťou…

Ťažká hmotnosť zaťažuje kĺby hlavne dolných končatín denno denne. Vo väčšine prípadoch sa s obezitou spája aj nekvalitné stravovanie a preto sú aj celkovo organizmus a kĺby zle vyživované. Riešenie tohto problému je určite schudnúť zdravou úpravou stravy a zapojenie aktivity, najlepšie pod vedením skúsenej osoby.

Choroby

Dna, Reuma, Osteoporóza, Artróza, Osteoartróza alebo iné ochorenia spojené s pohybovým aparátom zhoršujú pohyb a hlavne výživu kostí a kĺbov.

akútna bolesť kolena - zvýraznené niesto bolesti

Tieto a ešte ďalšie ochorenia sa dajú eliminovať, niektoré vyliečiť ale chce to liečbu a hlavne čas. Nájdite si vyslovene vhodné cvičenie pri týchto chorobách.

Časté zranenia

Aj zranenia (údery, vyvrtnutia, presilenie…) sú prekážkou pri cvičení a týmto sa viete vyhnúť vďaka dostatočnej rozcvičke a opatrnosti. Dávajte na seba pozor.

Zle prevedené cvičenie

Kĺby často krát bolia aj preto, keď zle cvičíte. Zlá technika pri cvičení je ešte horšia, ako keby ste dané cvičenie vôbec nerobili.

Zlou technikou si ničíte zbytočne kĺby a môžete spôsobiť aj vážne zranenie. Aj keď si myslíte, že svoje cviky ovládate, tak buďte opatrný a počúvajte svoje telo. Ak ešte len začínate, tak si nechajte poradiť a hlavne ukázať, ako sa čo správne robí.

Vek

Časom a pribúdajúcim vekom sa kĺby stávajú zraniteľnejšími a tvorba kolagénu je v menšej miere. V tomto prípade s vekom nevieme nič robiť, ale s cielenou výživou vieme dodať do organizmu látky, ktoré podporujú zdravšie kĺby (viď nižšie).

„Rizikovejšie“ (nevhodné) športy pre bolestivé kĺby

Tieto športy sú náročnejšie na stav Vašich kĺbov. Pri týchto športoch dochádza ku väčšiemu opotrebovaniu kĺbov a preto ak máte už teraz bolesti kĺbov, tak tieto športy radšej vynechajte.

bežecké zranenie - žena sedí na zemi a má podvrtnutý členok

 • Futbal
 • Volejbal
 • Tenis
 • Basketbal
 • Box
 • Beh

Pri týchto športoch dochádza ku väčším nárazom a tlakom na kĺby a tie sú viacej opotrebované.

Vhodné športy pre lepší stav kĺbov

Keď chcete svoje kĺby šetriť, tak uprednostnite tieto športy…

nordic walking

 • Joga
 • Pilates
 • Nordic walking
 • Rýchla chôdza
 • Plávanie

Vďaka týmto športom nebudete vytvárať veľké tlaky na kĺby a tak ich budete šetriť.

Ako posilniť kĺby (prirodzene)?

Tieto rady sa týkajú prirodzenej pomoci kĺbov, bez nejaký doplnkov, na to určených. Budeme tu vychádzať z nasledovných bodov, ktoré keď dodržíte, tak stav Vašich kĺbov by mal byť lepší a zdravší.

potraviny s vysokým obsahom 3 omega zdravých tukov - losos, orechy, avokádo, 3 omega kapsule

Dodajte telu bielkoviny – na prvý pohľad sa to môže zdať zbytočné, ale opak je pravdou. Čím viac bielkovín máte v strave, tým ľahšie sa vytvára svalová hmota, ktorá potom chráni kĺby.

Obmedzte náročné športy – ak chcete svojim kĺbom pomôcť, tak obmedzte alebo úplne vyraďte náročné športy. Ak sú kĺby a pohybový aparát v zlom stave, tak nahraďte tieto cvičenia niečím iným, „jemnejším“.

Dodajte „dobré“ tuky – kĺby a celkovo organizmus potrebuje „dobré“ tuky. To znamená, že preferujte ryby, morské plody, orechy, semienka a rastlinné oleje.

Jedzte ovocie a zeleninu – pre vytvorenie pevnejších kĺbov treba aj vitamíny C, E, kyselinu listovú a ešte ďalšie dôležité látky, ktoré nájdete v hojnom množstve práve v týchto potravinách.

Mliečne produkty – aj mliečne produkty sú z hľadiska výživy, kvôli obsahu vitamínu D, vápnika a tukov dôležitou súčasťou. Konzumujte pravidelne tieto produkty a kĺbová výživa bude lepšia a kvalitnejšia.

TIP

Pri bolestivých alebo chorých kĺboch môžete vyskúšať doplnky s obsahom látky glukosamín sulfát. Látka glukosamín sulfát sa v našom tele prirodzene vytvára. Je „stavebnou“ jednotkou chrupaviek, kĺbov a podieľa sa aj na pevnosti  väziva. Zlepšuje ich regeneráciu a pevnosť.

Ďalej je tu pár informácii, ako sa starať správne o svoje kĺby, nepodceňte to…

Share Button