Najčastejšie 4 chyby pri posilňovaní, aké sú to?
Začali ste chodiť do posilňovne a chcete, aby cvičenie malo čo najlepší efekt? Týmto 4 chybám sa radšej vyhnite, aby Vaše telo bolo správne posilňované a cvičenie bolo efektívne. Vďaka mnohým chybám pri cvičení, ktorých sa niekedy aj nevedomky dopúšťate, je vlastne cvičenie bez efektu a dokonca si pri niektorých chybách môžete aj ublížiť…
1. Dlhé cvičenie (zbytočne)
Ak si myslíte, že čím dlhšie budete cvičiť, tým budete „vypracovanejší“, tak ste na omyle.
Svaly sa musia cvičiť, ale určite nie premáhať. Keď dlho cvičíte jeden cvik, alebo jednu partiu, tak potom tieto svaly nemajú čas na regeneráciu, sú poničené a efekt nebude žiadny, alebo iba minimálny… Cvičte tak ako sa má a hlavne dodržujte pomer sérii. V každej posilňovni máte školeného človeka, ktorý Vám poradí. Takže aj tu platí všetkého veľa škodí, alebo neprináša výsledky.
2. Stereotyp
Či už pri cvičení, alebo aj v živote, stereotyp a rutina nie sú nič extra…
Pri cvičení je stereotypom myslené cvičenie stále to isté dookola. Opakovanie stále tých istých cvikov a počtu sérii časom neprináša požadované výsledky a potom je človek iba sklamaný. Svaly si totiž pamätajú a zvykajú na aktivitu a keď stále dookola cvičíte to isté, tak výsledky a zlepšovanie sa ani nemusí prísť. Cviky, postup a počet sérii meňte aby sa svaly stále s niečím „zabávali“ a nezaspali „na vavrínoch“… Je toľko možností cvičení, druhov, prístrojov, cvikov s vlastnou váhou atd, popýtajte sa skúsenejších, určite Vám poradia, prípadne si nájdite nejaké videá na internete.
3. Žiadny strečing
Ak si myslíte, že robiť strečing je stratený čas, tak ste na omyle…
Strečingom si zohrejete svoje svalstvo a zároveň znížite riziko úrazu a „svalovice“. Nie je to určite stratený čas a tých pár minút na strečing Vám môže len a len pomôcť. Pár minút strečingu, alebo mesiac bez posilňovne (v prípade úrazu…)?
4. Ísť „proti svojmu telu“
Chodenie do posilňovne a cvičenie nie je o relaxe a vyložených nohách na stole, ale…
Je to o drine a úsilí, no často krát sa deje to, že človek ide proti sebe samému a to tým, že nepočúva svoje telo, presiľuje ho alebo naopak ide na minimálny výkon. Ani jedna z týchto možností nie je správna, každý si musí nájsť tú svoju „zlatú strednú“ cestu, cvičiť správne a také váhy, aby boli výsledky čo najlepšie. Na začiatok si nechajte poradiť a potom už cvičte podľa vlastnej úvahy a svojich síl.
Ak aj Vy práve začínate, tak by Vás mohol zaujať tento postup pre tréningový plán na objem.