Reklama
Reklama

Sauna a saunovanie zo sebou prináša pozitíva, ale pozor…

zeny relaxuju v saune

O tomto druhu rekreácie ste určite už počuli a možno sa aj chodíte pravidelne saunovať, ale viete aké všetky pozitíva to má a na čo si dávať pozor? V čom teda spočíva saunovanie, aké výhody so sebou prináša a aké sú možné negatíva saunovania? Nič nepadne lepšie, ako ísť po tréningu do tejto sauny, vyskúšajte to ak máte tú možnosť zamilujete si to!

O saunovaní

Saunovanie je relaxácia, ktorá telu dopraje nie len odpočinok, ale aj zlepšenie zdravia. Saunovanie bolo známe predovšetkým v severských krajinách, kde sa nejako potrebovali zohriať ale potom sa saunovanie dostalo skoro do celého sveta. Najpozitívnejší efekt má sauna a saunovanie vďaka striedaniu tepla so zimou, kde tento šok telo povzbudzuje a podporuje jeho regeneráciu a celkovo dobrý stav. V saune je predovšetkým horúci a suchý vzduch, čo má pozitívny vplyv. Vlhký vzduch je napríklad v parnej saune, tam sa dokonale zvlhčia dýchacie cesty a uvoľňujú sa mnohé zdravotné problémy.

Druhy sáun

Tu sú najznámejšie druhy sáun, stačí si už iba vybrať, nájsť ju vo Vašom okolí a idete na to!…

zena relaxuje v sauneFínska sauna – asi najobľúbenejší druh sauny. Je v nej okolo 90 – 95 stupňov a vlhkosť vzduchu je iba okolo 15 percent. Je známa tiež svojím dreveným obkladom a drevenými lavicami. Táto sauna má pozitívny vplyv na imunitu, dýchanie, svaly, kvalitu pokožky alebo aj psychiky.

Tropická sauna – tento druh je jemnejší, pretože teplota v nej sa pohybuje okolo 70 stupňov a je v nej vyššia vlhkosť okolo 50 percent. Tento druh je pozitívny hlavne na imunitu, dýchacie problémy a svalové.

Parná sauna – tento druh je vhodný pre ľudí, ktorý nemajú moc radi teplo, prípadne pre ľudí s ochorením dýchacích ciest. V parnej saune je okolo 40 stupňov a vlhkosť je až okolo 90 – 95 percent.

Infra sauna – v tomto druhu sauny je okolo 50 stupňov a je to vďačný typ, pretože sa vyhreje behom krátkej doby. Zahrievacie zariadenie vyhrieva vďaka infra červenému žiareniu, toto sa dostáva aj pod kožku človeka a dobre ho nahreje, býva v mnohých posilňovniach a túto saunu si zvyknú dávať športovci pred výkonom.

Aké výhody má saunovanie?

Zdravotné pozitíva prevyšujú nad negatívami, ale saunovať sa treba podľa doporučení…

cas na detox sauna

 • Podporuje regeneráciu organizmu
 • Zvyšuje imunitný systém
 • Odstraňuje rôzne zápalové a vírusové ochorenia
 • Detoxikuje organizmus
 • Eliminuje rôzne kožné ochorenia
 • Udržiava zdravé dýchacie cesty
 • Odstraňuje kašeľ a tvorbu hlienov
 • Podporuje prúdenie krvi v tele
 • Odstraňuje pocit studených končatín
 • Odstraňuje bolesti kĺbov a svalov

Aké nevýhody má saunovanie?

Ak trpíte nejakým ochorením a to hlavne kardiovaskulárnym, tak sa najprv poraďte so svojím lekárom, aby ste si neprivodili opačný efekt. Sauna je však pre zdravého človeka veľkým prínosom.

 • Závrate (točenie hlavy)
 • Vysoký alebo naopak nízky krvný tlak
 • Búšenie srdca (až infarkt)

Ako začať?

Keď ste začiatočník, tak v žiadnom prípade nechoďte do sauny samy, alebo na dlhšiu dobu ako 5 minút. Uvidíte ako sa budete cítiť a potom môžete čas v saune predlžovať. Keď by sa stalo, že Vám v saune príde nevoľno, tak Vás tam niekto vie „zachrániť“ a pomôcť Vám.

interier finskej sauny

Koľko je najlepšie sa saunovať?

Pre najpozitívnejší efekt je ideálne saunovať sa 1 – 2 krát do týždňa po 30 minút. Nezabúdajte na prestávky po 5 – 10 minútach v saune, potom je sprcha alebo ochladenie sa a 10 minút odpočinok.

UPOZORNENIE

Aj napriek všetkým pozitívam, ktoré saunovanie má nezabúdajte, že teplotné šoky nemusia urobiť každému dobre. Ak máte nejaké ochorenie, hlavne kardiovaskulárne, tak sa najprv poraďte so svojím lekárom.

Kliknite sem a dozviete sa, čo okrem svalov podporuje posilňovanie, nie je to iba “jednorázová” záležitosť. 

Share Button