Reklama
Reklama

Klasický bicykel, stacionárny bicykel a orbitrek…

bicykel bicyklovanie

Klasický bicykel, stacionárny bicykel a orbitrek, ktorý si však vybrať??? Každý má svoje plusy… Aké sú ich výhody, aké sú ich nevýhody, akú  voliť intenzitu (pravidelnosť), aby výsledky boli čo najlepšie??? Vyberte si…

Bicykel (klasický bicykel)

Bicyklovanie je vhodný spôsob, ktorý Vám pri chudnutí pomáha spaľovať tuky a tým zlepšuje efekt chudnutia. Bicyklovanie je aeróbna aktivita. Množstvo spálených kalórií, závisí od dĺžky, námahy a pravidelnosti cvičenia. Bicyklovanie má hneď niekoľko výhod oproti iným aktivitám, pozrite sa na to bližšie…

Plusy bicyklovania

  • Môžu sa mu aktívne venovať aj ľudia s nadváhou, pretože bicyklovanie nezaťažuje kĺby ako pri iných cvičeniach
  • Bicyklovať môžete pravidelne, kedy Vám to čas a chuť dovoľujú. Netreba sa spoliehať na otváracie hodiny, ako napríklad pri posilňovni
  • Intenzitu si volíte sami, čím dlhšie a namáhavejšie, tým je efekt chudnutia a posilnenia väčší
  • Keď Vám počasie vonku nevyhovuje, môžete doma cvičiť na stacionárnom bicykli

Mínusy bicyklovania

  • Treba si nájsť čas
  • Pre výsledky treba pravidelnosť

Ako začať s bicyklovaním?

  1. Najprv musíte zvážiť, či Váš zdravotný stav zodpovedá tejto aktivite, najlepšie je, poradiť sa s Váším lekárom
  2. „Oprášiť“ a zreparovať bicykel, aby ste predišli zlyhaniu častí bicykla a neublížili si (po prvé utrieť sedlo od prachu, aby ste predišli špinavému zadku 🙂 , skontrolovať brzdy, nafúkať gumy…)
  3. Prilba teda ochrana hlavy musí byť!
  4. Svetlomety (svetlá), odrazky, reflexné predmety, náramky, nažehľovačky, musíte byť viditeľný pre ostatných účastníkov premávky
  5. Vhodné športové oblečenie

bicykel zo zeleniny

Intenzita bicyklovania

Začať by ste mali pozvoľna. Menej a častejšie, kým sa dostanete do kondície. To znamená 2-3 krát v týždni, po max. 30 minút

Po dvoch týždňoch nacvičeného programu (uvidíte na sebe, či Vám dva týždne stačia na rozbeh, alebo nie), prejsť na väčšiu záťaž, 4 krát v týždni, po 40 minút

Po ďalších dvoch týždňoch (uvidíte podľa vášho pocitu), prejdite na finálny program. 5-6 krát do týždňa, po 55-60 minút. Pri tomto programe je chudnutie zaručené a rýchle, samozrejme pri pravidelnej a kvalitnej strave s pitným režimom.

Prečo je vhodné bicyklovanie pri chudnutí?

Bicyklovanie je vhodné pre každého. Aj obézny ľudia, so sťaženou pohybovou aktivitou sa môžu venovať tomuto športu, pretože sa kĺby tak nezaťažujú, ako pri behu či iných aktivitách. Bicyklovanie Vám pomáha: zvyšovať vytrvalosť, buduje rovnomerne svalstvo a páli tukové zásoby.

Začať treba pomaly, nesmiete sa preťažiť, pretože tým si ublížite a nie pomôžete. Keď si „spojazdníte“ bicykel, môžete sa pustiť do športu. Riaďte sa podľa vyššie vypísaného programu intenzity cvičenia. Ďalšia výhoda bicyklovania je, že ho môžete robiť aj s rodinou, deťmi, vek nie je prekážkou. Spríjemnime si chvíle strávené na bicykli.

Spálené kalórie

Jazda 15km (45min.) 350 Kcal/ 1470 KJ

Jazda 20km (60min.) 500 Kcal/ 2100 KJ

Stacionárny bicykel  (50min.)  450 Kcal/ 1890 KJ

Orbitrek (30min.) 250 Kcal/ 1050 KJ

Stacionárny bicykel

Prístroj, ktorý Vám pomáha spaľovať kalórie, budovať svalstvo a tým aj zlepšuje efekt chudnutia. Samozrejme, že musíte splniť pár pravidiel. Dobré stravovanie, pitný režim a hlavne pravidelnosť tejto aktivity sú zárukou úspechu. Hlavnou výhodou stacionárneho bicykla je tá, že keď je počasie vonku nevľúdne, môžete „v teple domova“ spáliť kalórie a nič nám v tom nezabráni. Efekt je taký istý ako pri bicyklovaní vonku (klasický bicykel). Avšak oberáte sa o krásy prírody a podobne… Ďalšia výhoda stacionárneho bicyklovania doma je tá, že sa vyhnete pádom a prípadným zraneniam, ktoré vonku môžu na Vás číhať.

Plusy stacionárneho bicykla

  • Môžete cvičiť hocikedy, bez ohľadu na počasie vonku
  • Nehrozia Vám pády a zranenia
  • Netreba dbať na priveľkú koordináciu tela

Mínusy stacionárneho bicykla

  • Oberáte sa o krásy prírody a čerstvý vzduch
  • Kúpa prístroja
  • Dodržanie pravidelnosti

Ako začať so stacionárnym bicyklom?

Najprv si treba zaobstarať tento prístroj. Keď ho už máte doma, tak určite naň nevešajte prádlo, ale začnite cvičiť!

Ako často?

Pravidelnosť je opäť kľúčom k úspechu. Keď už máte doma stacionárny bicykel, tak pravidelnosť nie je problém, (večer v pokoji pri televízore). Určite by ste mali bicyklovať aspoň pol hodinu denne (každý deň). Postupne si čas a aj náročnosť cvičenia zvyšovať.

Orbitrek

Čo je orbitrek?

Orbitrek je prístroj, ktorý Vám pomáha páliť kalórie a vytvárať svalovú hmotu. Je to prístroj v ktorom „nájdete“ 3 prístroje a sú to: rotoped, stepper a bežiaci pás. Výhodou je, že nespôsobuje otrasy, takže ho môžu použiť aj ľudia s bolesťami kĺbov. Ďalej si viete sledovať na obrazovke: Vašu rýchlosť, čas, spálené kalórie a vzdialenosť. Nenásilným spôsobom si počas cvičenia udržujete správne držanie tela a svaly okolo chrbtice sa spevňujú. Zabezpečuje to tiež formovanie horných aj dolných končatín a popri tom oblasti ako sú zadok, boky a brušné svalstvo.

orbitrek

Plusy orbitreku

  • Formovanie svalstva
  • Spaľovanie kalórií
  • Kondícia
  • Posilňuje srdcový systém

Mínusy orbitreku

  • Kúpenie prístroja

Ako často?

Intenzitu cvičenia si volíte samy, podľa toho aký máme cieľ, koľko chcete schudnúť alebo akú postavu chcete docieliť. Začať treba pozvoľna – 3krát do týždňa po 20 minút. Druhá fáza je 4 krát do týždňa po 30 minút. Finálna fáza, pokiaľ chcete zvýšiť kondíciu alebo schudnúť viac kilogramov, tak cvičte 5 krát do týždňa po 35 minút.

Share Button