Reklama
Reklama

Poznáte doplnok kreatín? Je tu o ňom niečo viac.

dve nadoby s vyzivovymi doplnkami

Najznámejší a najpoužívanejší doplnok výživy pri aktívnom cvičení na podporu svalovej hmoty a sily… Kým začnete tento doplnok užívať mali by ste o ňom vedieť nasledovné: čo kreatín je, aké druhy kreatínu poznáme, kedy a koľko sa má kreatín užívať…

Čo je kreatín?

Kreatín je organická kyselina, ktorá dodáva svalom energiu. Kreatín je látka, ktorá sa nachádza bežne v našom tele a to predovšetkým v: srdci, mozgu a svaloch (kostrových). V potravinách, ktoré jeme sa kreatín nachádza v najvyššej forme v mäse.

Čo podporuje kreatín – jeho výhody

Či už v prírodnej alebo v doplnkovej forme má kreatín množstvo účinkov, viď aké…

koncepcia kulturistiky

  • Podporuje regeneráciu svalov a tela
  • Zvyšuje výkonnosť
  • Zvyšuje fyzickú silu
  • Udržuje aktívne svalstvo
  • Podporuje rast svalovej hmoty
  • Podporuje hydratáciu

Druhy kreatínu

Kreatínfosfát – táto forma kreatínu eliminuje tvorbu kyseliny mliečnej v organizme a tým zabraňuje tvorbe „svalovice“.

Kreatínmonohydrát – testovanie tejto formy kreatínu preukázalo najvyššiu účinnosť, pri užívaní dávky 5 gramov, 3 – 4 krát.

Kreatínetylester – najmladšia forma kreatínu, ktorá podporuje vstrebávanie a zvyšuje účinnosť samotného kreatínu.

Kedy sa kreatín užíva

Mnohý užívajú kreatín pred cvičením, iný počas cvičenia a niektorý po cvičení. Kedy je však najefektívnejšie užívať tento doplnok???

protein spolu so zavazim

Užívanie kreatínu pred tréningom – má svoje výhody, pretože zvyšuje silu, výkonnosť a po užití kreatínu viete dvíhať vyššie váhy.

Užívanie kreatínu po cvičení – regeneruje svalstvo po cvičení, dodáva im výživu a tým je cvičenie efektívnejšie. Kreatín po cvičení može eliminovať „svalovicu“.

Záver, kedy teda kreatín užívať???

Výskumy však ukázali, že užívanie kreatínu po cvičení má vyšší efekt na rast a objem svalove hmoty, ako užívanie kreatínu pred cvičením. Testy sa vykonávali na 19 športovcoch, ktorý užívali 5 gramov kreatínu (monohydrátu).

  • V deň tréningu užívajte 5 gramov kreatínu po cvičení
  • V deň, keď tréning nemáte, tak kreatín užívajte 5 gramov ráno
  • TIP pre vegetariánov: ak nejete maso, tak pokojne užívajte dávku 5 – 7 gramov.

kazein napoj so srvatkovou bielkovinou

Funguje kreatín pri chudnutí?

Nie je pravda, že iba užívaním kreatínu zaručene schudnete… Samotný kreatín nie je istou zárukou chudnutia, ale… Tým, že kreatín podporuje nárast svalovej hmoty a výdrž, tak je vyššia pravdepodobnosť, že s užívaním kreatínu schudnete viac. Čím vyšší pomer svalstva máte v tele, tým viac energie prirodzene spálite (aj z tukovej zásoby). Čím viac a intenzívnejšie trénujete, tak tiež spálite viac energie. V prvom rade však upravte stravovanie, zamerajte sa aj na správny príjem vody a na koniec si dolaďte aj cvičenie. Keď zladíte tieto parametre, tak kreatín bude mať pozitívny vplyv na chudnutie a taktiež svalovú hmotu.

UPOZORNENIE

Kreatín kupujte len z overených zdrojov a testovaný. Na tomto sa šetriť neoplatí. Najlepšie urobíte, ak si v posilňovni necháte poradiť.

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o doplnku L-arginín. Čo to je, kde sa nachádza, na čo slúži a ako ho správne užívať.

Share Button