Ak si myslíte, že pri budovaní svalov treba len bielkoviny, tak sa mýlite…
Tak isto, ako počas chudnutia musíte konzumovať aj tuky, tak isto sú pri budovaní svalovej hmoty potrebné aj iné látky, ako len bielkoviny… Nič nie je jednostranné a preto si dávajte pozor aj na ostatné živiny. Budete možno prekvapený z toho, aké látky sú dôležité pre správny rast a regeneráciu svalov.
Dôležité živiny pre správne budovanie svalov
Možno to vyzerá, že s budovaním svalovej hmoty a jej regeneráciou to nemá nič spoločné, ale naopak má… Dávajte si pozor aj na príjem týchto látok v pestrej strave. Už podľa obrázkov vidíte, že vitamín D a aj vápnik nájdete v podobných druhoch potravín a preto si aspoň podľa obrázkov rozšírte „obzor“ jedálnička.
Vápnik
Vápnik prijímame predovšetkým pre zdravé kosti a kĺby, ale jeho účinnosť siaha aj do tvorby a regenerácie svalovej hmoty…
Vápnik je stavebnou jednotkou pre každú bunku. Či ide o kosti, zuby, kĺby, svalovú hmotu či pokožku, tak vápnik je dôležitou súčasťou. Pri aktívnom cvičení je potrebné vyživovať aj kĺby a kosti, aby nedošlo ku prílišnému opotrebeniu a preto je vápnik, selén, fosfor a iné látky nevyhnutnosťou. Vápnik sa dokonca zúčastňuje aj na svalových pohyboch a ak ho nebudete mať dosť, tak svalstvo nebude dobre regenerované a tým aj budované. Nedostatok vápnika vedie nie len ku Osteoporóze ale aj ku depresii, nervozite a kardiovaskulárnym ochoreniam. Doporučená denná dávka vápnika je okolo 1000 mg.
Vitamín D
Vitamín D slúži nie len pre „pekné“ opálenie sa a kvalitu kože…
Vitamín D sa zúčastňuje sa podobne ako vápnik, aj na pohybe svalstva, jeho regenerácii a zvyšovania podávaní silových výkonov pri cvičení. Vitamín D je taktiež dôležitý aj pre zdravé srdce a cievy. Nedostatok vitamínu D v organizme môže viesť ku znížení obranyschopnosti, nervozite či únave. Ak chcete byť fit, tak doporučená denná dávka vitamínu D je 200 IU.
Najlepšie zdroje vápnika a vitamínu D sú:
- Ryby a rybí tuk (losos, slede)
- Vajíčka a kvasnice
- Mliečne produkty
- Pečeň (hovädzia, treščia a bravčová)
- Kakao a čokoláda (vyšší obsah kakaa)
- Hríby, orechy a semienka
- Listová zelenina a strukoviny
- Kyslejšie druhy ovocia
Skúsite to s týmito potravinami???
Všetky tieto potraviny nie sú nijako „zvláštne“ alebo nedostupné a mali by byť bežnou súčasťou nášho stravovania, keď chceme byť zdravý. Skúste ich rôzne kombinovať, jesť pravidelne a nie len Vaše svaly budú lepšie vyživené, ale aj srdce, mozog, pokožka a ďalšie „oblasti“ nášho tela. Zdravie, skvelá chuť a ešte aj dobrý pocit…
Kliknite sem a dozviete sa 3 zaujímavosti zo sveta posilňovania, ktoré možno nepoznáte… Sú tu informácie o suplementoch, “BCAAčkach” a o tom, kto si myslíte, že sa potí viac, muži alebo ženy???