Reklama
Reklama

Ak si myslíte, že pri budovaní svalov treba len bielkoviny, tak sa mýlite…

potraviny bohate na vapnik a vitamin d

Tak isto, ako počas chudnutia musíte konzumovať aj tuky, tak isto sú pri budovaní svalovej hmoty potrebné aj iné látky, ako len bielkoviny… Nič nie je jednostranné a preto si dávajte pozor aj na ostatné živiny. Budete možno prekvapený z toho, aké látky sú dôležité pre správny rast a regeneráciu svalov.

Dôležité živiny pre správne budovanie svalov

Možno to vyzerá, že s budovaním svalovej hmoty a jej regeneráciou to nemá nič spoločné, ale naopak má… Dávajte si pozor aj na príjem týchto látok v pestrej strave. Už podľa obrázkov vidíte, že vitamín D a aj vápnik nájdete v podobných druhoch potravín a preto si aspoň podľa obrázkov rozšírte „obzor“ jedálnička.

Vápnik

Vápnik prijímame predovšetkým pre zdravé kosti a kĺby, ale jeho účinnosť siaha aj do tvorby a regenerácie svalovej hmoty…

potraviny bohate na vapnik

Vápnik je stavebnou jednotkou pre každú bunku. Či ide o kosti, zuby, kĺby, svalovú hmotu či pokožku, tak vápnik je dôležitou súčasťou. Pri aktívnom cvičení je potrebné vyživovať aj kĺby a kosti, aby nedošlo ku prílišnému opotrebeniu a preto je vápnik, selén, fosfor a iné látky nevyhnutnosťou. Vápnik sa dokonca zúčastňuje aj na svalových pohyboch a ak ho nebudete mať dosť, tak svalstvo nebude dobre regenerované a tým aj budované. Nedostatok vápnika vedie nie len ku Osteoporóze ale aj ku depresii, nervozite a kardiovaskulárnym ochoreniam. Doporučená denná dávka vápnika je okolo 1000 mg.

Vitamín D

Vitamín D slúži nie len pre „pekné“ opálenie sa a kvalitu kože…

potraviny bohate na vitamin D

Vitamín D sa zúčastňuje sa podobne ako vápnik, aj na pohybe svalstva, jeho regenerácii a zvyšovania podávaní silových výkonov pri cvičení. Vitamín D je taktiež dôležitý aj pre zdravé srdce a cievy. Nedostatok vitamínu D v organizme môže viesť ku znížení obranyschopnosti, nervozite či únave. Ak chcete byť fit, tak doporučená denná dávka vitamínu D je 200 IU.

Najlepšie zdroje vápnika a vitamínu D sú:

  • Ryby a rybí tuk (losos, slede)
  • Vajíčka a kvasnice
  • Mliečne produkty
  • Pečeň (hovädzia, treščia a bravčová)
  • Kakao a čokoláda (vyšší obsah kakaa)
  • Hríby, orechy a semienka
  • Listová zelenina a strukoviny
  • Kyslejšie druhy ovocia

Skúsite to s týmito potravinami???

Všetky tieto potraviny nie sú nijako „zvláštne“ alebo nedostupné a mali by byť bežnou súčasťou nášho stravovania, keď chceme byť zdravý. Skúste ich rôzne kombinovať, jesť pravidelne a nie len Vaše svaly budú lepšie vyživené, ale aj srdce, mozog, pokožka a ďalšie „oblasti“ nášho tela. Zdravie, skvelá chuť a ešte aj dobrý pocit…

Kliknite sem a dozviete sa 3 zaujímavosti zo sveta posilňovania, ktoré možno nepoznáte… Sú tu informácie o suplementoch, “BCAAčkach” a o tom, kto si myslíte, že sa potí viac, muži alebo ženy???

Share Button