Reklama
Reklama

Sacharidy pri posilňovaní, na čo slúžia, sú vôbec potrebné?

sacharidy biely cukor na čiernom pozadí

Ak si myslíte, že pri posilňovaní sú najdôležitejšie bielkoviny (proteíny), tak nemáte celkom pravdu… Sacharidy, bielkoviny a dokonca aj tuky musia tvoriť skladbu vyváženého stravovania či už chudnete, posilňujete alebo si váhu udržujete… Aká je úloha sacharidov, ako sa delia a ktoré je dobré preferovať?

K čomu teda sacharidy pri posilňovaní ale a mimo neho slúžia, ako sa delia a aké sacharidy preferovať? Naučte sa spoznať správne sacharidy…

Čo sú vlastne sacharidy a na čo slúžia?

Každý vie, že sacharidy sú vlastne cukry. Podrobnejšie, je to organická zlúčenina (kyslík, vodík a uhlík). Sacharidy nám slúžia ako hlavný zdroj energie pre dobré fungovanie nášho tela. Denne by sme v strave mali prijať 50 – 65 % sacharidov, ostatné látky sú tuky a bielkoviny, minimálne časti vitamíny, minerály a stopové prvky.

Úloha sacharidov pri posilňovaní

Pri aktívnom posilňovaní je ideálne prijať denne 5 – 7 gramov sacharidov, na 1 kg hmotnosti.

sacharidy žena má dilemu - vybrať si zdravé zložené sacharidy alebo nezdravé sacharidy

Po tréningu je organizmus a aj svaly vyčerpané a preto potrebuje rozumnú dávku sacharidov na doplnenie energie a bielkoviny tiež na zregenerovanie svalovej hmoty. Tieto dve látky so sebou úzko súvisia, hlavne pri aktívnom cvičení. Sacharidy predovšetkým dodávajú energiu pri posilňovaní. Podporujú tiež regeneráciu a tvorbu svalovej hmoty (spolu s patričným množstvom bielkovín). Podporujú chudnutie tukovej hmoty.

Rozdelenie sacharidov

Zložené sacharidy – tieto sacharidy sa dostávajú do krvi pomalšie, majú nižší glykemický index. Sú pri posilňovaní a aj chudnutí vhodnejšie. Či už chudnete, posilňujete alebo si chcete svoju váhu udržať, tak preferujte tieto sacharidy.

vyrobky bohate na komplexne sacharidy

Jednoduché sacharidy – tento druh sacharidov ide rýchlo do krvného obehu, má vyšší glykemický index a tým zbytočne spôsobuje prudké kolísanie cukru v krvi. Jednoduché cukry sú predovšetkým v potravinách, ktoré obsahujú biely rafinovaný cukor, no pozor! Jednoduché sacharidy sú aj: maltóza, fruktóza a laktóza. Tento druh sacharidov konzumujte minimálne.

Preferujte zložené sacharidy a nájdete ich v:

Aké potraviny s obsahom sacharidov preferovať pri posilňovaní?

sacharidy, potraviny s vyšším obsahom sacharidov

  • Celozrnné a tmavé pečivo
  • Cestoviny
  • Ryža a zemiaky
  • Zelenina a ovocie
  • Obilniny, semená a orechy

Vyhýbajte sa konzumácii:

Jednoduché cukry, znejú jednoducho, ale majú vyšší glykemický index a rapídnejšie zvyšujú hladinu cukru v krvi. Tieto sacharidy nájdete všeobecne vo všetkých potravinách s obsahom bieleho rafinovaného cukru.

sacharidy potraviny - fastfood - s vysokým obsahom sacharidov a tukov - pizza, hranolky, hotdog

  • Biele pečivo a produkty z bielej múky
  • Sladkosti a slané maškrty akéhokoľvek druhy
  • Sladené a ochutené vody
  • Polotovary a fast food

Treba sa naučiť rozlišovať sacharidy a nie je dôležité či chudnete, cvičíte alebo nie… Naučte sa rozpoznávať správne sacharidy a korigovať ich množstvo…

 Čo zabezpečujú bielkoviny, v ktorých potravinách ich je najviac a koľko treba denne prijať bielkovín???

Share Button