Reklama
Reklama

Bielkoviny – koľko, kde a na čo?

potraviny s obsahom bielkovin - maso, losos, syr, mlieko, fazula, vajce

Prečo a koľko jesť bielkovín, keď chcem úspešne schudnúť? Áno, hovorí sa, že správny pomer bielkovín zaručí úspešné chudnutie, ale… Realita býva vždy niekde uprostred… Mnohé diéty sú stavané na dostatku a až prebytku bielkovín, ale ako to je v skutočnosti, nie sú bielkoviny až moc preceňované? Keď chcem schudnúť, tak sa musím zamerať iba na bielkoviny?

Dostatok bielkovín v organizme zabezpečuje

Bielkoviny nám pomáhajú a to nie len pri chudnutí, viď nižšie.

  • Urýchlené trávenie (metabolizmus)
  • Rýchlejšie odbúravanie tukovej hmoty
  • Rýchlejšie budovanie svalovej hmoty

V ktorých potravinách sa nachádzajú bielkoviny?

Najviac bielkovín nájdeme v nižšie vypísaných potravinách. Tieto potraviny nezabudnite vhodne kombinovať s inými potravinami, aby ste mali ideálnu skladbu – bielkoviny, sacharidy a tuk (pochopiteľne sem radíme aj vitamíny, minerály a stopové prvky…).

Mliečne produkty – mliečne produkty konzumujte odtučnené, nízkotučné alebo polotučné. Všetky mliečne produkty kupujte biele (bez príchute). Príchuť si dolaďte podľa svojej chuti Vy (kakao, orechy, škorica, semienka, ovocie, mak, kokos…). Za vyskúšanie určite stoja aj mliečne produkty z rastlinného mlieka.

Sója – tento „top“ bielkovinový produkt má obrovskú výhodu, že obsahuje až 50% bielkovín. Teda aj vegetariáni alebo vegáni nie sú pri posilňovaní alebo chudnutí stratený.

Mäso a ryby – pri chudnutí a posilňovaní voľte chudšie druhy mäsa. Na obedy alebo na večeru si mäso dávajte so zeleninovou prílohou, ale nezabudnite aj na sacharidy, napríklad jeden kopček ryže, tarhone alebo cestoviny. Ryby konzumujte 2 – 5 krát v týždni, so zemiakmi alebo so zeleninou.

zdroj bielkovín

Nezameriavajte sa však iba na bielkoviny!

Počas chudnutia musí byť strava pestrá. To znamená, že prijímať iba nadbytok bielkovín nemá veľký efekt pre telo, ktoré aj počas chudnutia potrebuje nie len bielkoviny, ale aj sacharidy a tuky.

Počas chudnutia majte zloženie svojej stravy nasledovné:

25% tuku, 45 – 50% sacharidov a 25 – 30 % bielkovín

Tento pomer je iba približný, ale ak chcete mať chudnutie zdravou a vyváženou formou, tak sa ho snažte dodržať.

Iný ukazovateľ správneho množstva bielkovín v strave

1 – 1,5 gramu bielkoviny na 1 kilogram Vaše hmotnosti.

Pri aktívnom posilňovaní a formovaní postavy

1,5 – 2 gramy bielkoviny na 1 kilogram Vaše hmotnosti.

Počas chudnutia a aktívneho cvičenia sú určite bielkoviny potrebné, ale stravovanie musí byť pestré po každej stránke. Zdravé chudnutie či dobré výsledky v cvičení chcú dobrú skladbu stravovania a nie iba cvičenie.

K dostatočnému množstvu bielkovín Vám môže pomôcť aj tento doplnok. Predstavuje sa Vám srvátkový proteín!

Share Button