Reklama
Reklama

Ak vynecháte nejakú dobu cvičenie, tak sa o svoje svaly nemusíte báť. Je tu svalová pamäť…

svaly ruky

Svaly sa budujú dlhšiu dobu a keď sa stane, že sa z nejakého dôvodu nemôžete pravidelne venovať cvičeniu (posilňovaniu), tak sa nemusíte báť, že o svaly hneď prídete. Svaly majú totiž „pamätováka“, vďaka ktorému sa hneď „nespľasknú“…

Niekedy sa stane, že napríklad po úraze, zmene práce alebo iných nepredvídateľných okolnostiach sa nemôžete venovať pravidelnému posilňovaniu, ale to hneď nemusí znamenať, že po pár týždňoch začínate na novo…

fitness zena ukazuje brusne svaly

Kde je svalová pamäť???

„Pamätovák“ alebo svalová pamäť je úložisko v mozgu, vďaka ktorému, keď sa opäť pustíte na plno do cvičenia, tak sa Vaše svaly dostanú rýchlejšie do formy, ako tomu kto nikdy necvičil. Takže keď ste mali pravidelné tréningy a to dlhšiu dobu, tak sa dáte rýchlejšie do pôvodnej formy, ako ten kto necvičil, pretože ten svalovú pamäť ešte nemá tak vyvinutú.

Ako začať?

Či ste mali úraz, operáciu, alebo iný dôvod pre absenciu cvičenia, tak začať treba pomaly a plynulo. Aj keď svalová pamäť funguje, tak sa nesmiete začať hneď namáhať, ako keď ste boli vo „vrcholovej“ alebo tej najlepšej forme.

koncepcia kulturistiky

Pár zaujímavostí o svaloch a našom tele

  • Vedeli ste, že v našom tele sa nachádza vyše 640 svalov a len 206 kostí?
  • Najsilnejšie svaly v našom tele nie sú vôbec žiadne z tých, čo posilňujeme v posilňovni, je to náš jazyk a potom žuvacie svaly!
  • Keď ste napríklad aktívne posilňovali 1 rok, tak na to aby ste prišli o túto vybudovanú hmotu treba až 2 roky, takže svalová pamäť funguje.
  • Najväčšie svaly nášho tela sú na našom chrbte.

Kliknite sem a dozviete sa na čo slúžia bielkoviny, koľko ich treba denne prijať a v akých potravinách je ich najviac… 

Share Button